Ze sdělovacích prostředků často slýcháme lamentování, jak špatná je v našem státě sociální situa­ce, protože zhruba dvě třetiny lidí mají podprůměrný příjem. Až to dělá dojem, že oni sociálně cítící autoři by si přáli, abychom pokud možno všichni, nebo téměř všichni, pobírali plat nadprůměrný. To bychom si žili! Nebo nežili − vždyť by to znamenalo, že by se pro lež a demagogii místo nepříliš nápadné skulinky otevřela doslova slavobrána.

Co nám vlastně údaj o počtu příjmů ležících pod průměrem může říci? Statistické údaje umožňují zorientovat se ve velkých souborech dat (a lidé pobírající příjem takový soubor tvoří), ale vždy je třeba uvážit, co skutečně o oněch souborech vypovídají. Proto často bývá užitečné představit si obdobnou situaci na souboru hodně malém, který jsme s to myšlenkově "zažít" i bez použití sloučeného statistického ukazatele.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se