Firmy si opakovaně stěžují, že kvůli nedostatku pracovních sil musí odmítat zakázky, a tlačí na vládu, aby zjednodušila a zrychlila nabírání lidí z ciziny. Do budoucna by českým společnostem mohlo situaci usnadnit ministerstvo zahraničí, jež si chce na pomoc s vyřizováním dlouhodobých víz přizvat externí agenturu.

Využití agenturních služeb by podle mluvčí ministerstva Ireny Valentové mohlo uvolnit kapacity mnohdy přetížených zastupitelských úřadů v jednotlivých zemích. "Tuto uvolněnou kapacitu by úřady následně využily k samotnému zpracování vízových žádostí, což by pro nás znamenalo navýšení celkového počtu těch vyřízených," vysvětlila Valentová.

Zdůraznila, že agentura by se nijak nepodílela na rozhodování o tom, zda Česko konkrétnímu cizinci vízum udělí, nebo ne. Pouze by přijala žádost, zkontrolovala by, zda je správně vyplněná, a pak cizinci vrátila pas a v případě schválení předala vízum.

K tomu, aby stát mohl tímto způsobem spolupracovat s externí agenturou, je třeba změnit zákon. Potřebnou úpravu obsahuje novela zákona o pobytu cizinců, která momentálně čeká na schválení v Senátu. To, jak potom ministerstvo zahraničí nové zákonné možnosti využije, záleží na tom, jak dopadne chystané pilotní testování. Mluvčí Valentová zatím neuvedla, se kterými zeměmi by ministerstvo chtělo začít. Dodala, že v první vlně připadají v úvahu dlouhodobé pobyty za účelem studia nebo zaměstnání.

Agenturní centra už stát využívá v případě víz pro turisty. Ministerstvo zahraničí informovalo, že tento krok zkrátil zpracování žádostí na tři až pět dnů. Zákonná lhůta je přitom 15 dnů. Centra přijímají žádosti o cestu do Česka například na Ukrajině, v Indii, Rusku nebo i v Číně.

Miroslav Mejtský z firmy Petyovský & Partners, která radí nadnárodním korporacím s přesunem zaměstnanců do Česka, by státu doporučil, aby s pilotním testováním začal právě v těchto čtyřech zemích. "Jsou velké a je v nich velký počet žadatelů," zdůvodňuje s tím, že agentura dokáže své služby poskytovat ve více městech než české úřady. "Třeba v Indii je jedna česká ambasáda na veškeré žádosti. Ale vízových center, kde se nyní dají podávat žádosti o krátkodobá víza, je tam třeba deset," popsal Mejtský s tím, že zájemci už tak nebudou muset čekat týdny, než si je zastupitelský úřad pozve k podání žádosti. Do vízového centra budou moci vyrazit třeba hned druhý den.

Uzavření smlouvy s agenturou by uvítala i Hospodářská komora, podle níž českým firmám momentálně chybí ve výrobě 150 tisíc lidí. "Tento příslib jsme od ministerstva zahraničních věcí dostali už vloni," podotkl mluvčí komory Miroslav Diro. Dodal, že hlavně pro Ukrajince je problematické dostat povolení k pobytu v Česku. A to kvůli "mafii", která na Ukrajině podle něj ovládla podávání žádostí.

Na nedostatky takzvaného ukrajinského visapointu a na kupčení s registracemi k podání žádosti opakovaně upozorňují i jednotlivé firmy. "Všichni jsme věděli, že visapoint je předmětem velké korupce," říká například majitel firmy Isolit-Bravo Kvido Štěpánek, který má strach, aby to v případě uzavření smlouvy s externí agenturou nedopadlo stejně.

Mejtský se toho ale nebojí. "Pevně věřím v to, že externí agentura bude se zkušenostmi z řady zemí mít mechanismus, kterým to dokáže ošetřit," řekl. Považuje za pravděpodobné, že Česko, stejně jako v případě turistických víz, využije lídra v oboru, agenturu VFS Global, která působí po celém světě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist