Pokud v příští vládě zasedne ČSSD, bude chtít ukončit mandát už se zavedeným eurem. Také lidovci, TOP 09 a STAN jsou pro stanovení termínu přijetí jednotné evropské měny. Pouze ODS navrhuje podobné snahy odmítnout. Ekonomičtí experti těchto stran své názory prezentovali na úterní debatě pořádané Hospodářskou komorou.
Česko je připraveno na přijetí eura
"Kdekdo se dívá na euro jako na hořící bankovku. Ale nebudeme-li v tvrdém jádru eurozóny, ocitneme se zcela mimo," uvedl ekonom ČSSD Michal Pícl. Podle něj se v případě nepřistoupení k euru změní postavení České republiky vůči Evropské unii. "Slovensko, které už má euro, se přimkne k Německu a my zůstaneme na okraji s
Maďarskem a Polskem," dodal Pícl.
Naopak poslanec za ODS Jan Skopeček označil eurozónu za systém postavený na špatných základech.
V něm podle něj bohaté státy doplácejí na ty chudší, což brání vytváření jednotné politiky, která by byla výhodná pro všechny členy unie. "Je dobré mít autonomní měnovou politiku, což se projeví zejména v období krize. Eurozóna je nemocný projekt," řekl Skopeček.
Svým prohlášením se dostal do sporu s bývalým ministrem financí a poradcem KDU-ČSL Ivanem Pilipem. Ten uvedl, že euro dlouhodobě jako měna posiluje a s výjimkou Řecka, které je podle Pilipa marginálií, se jinak všechny státy, které měly potíže, dostaly do zdravé kondice.
"Je to, jako kdybych začal prosazovat vystoupení Prahy z České republiky, protože se mi nechce doplácet na Bruntálsko nebo Tachovsko," argumentoval.
Další příznivec eura Milan Klásek, coby expert TOP 09, poukazoval na politické důvody přijetí eura. "Vnímáme ten projekt jako politický, který nás vede do civilizovaného západního světa. Jsme ve střední Evropě a jednoznačně se ukázalo, že platí, že čím víc tu je západních hodnot, tím méně je tady vlivů východních," řekl.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.