Studenti o prázdninách potkávali své učitele, jak prodávají ve fastfoodech, roznáší jídlo v restauracích nebo provádí turisty po českých památkách.

I taková byla v minulých letech realita. Některé školy zaměstnávaly své pedagogy na deset měsíců. Ti tak během letních prázdnin zůstávali nezaměstnaní a často si museli přivydělávat na brigádách. V září se poté vrátili na svou školu, na které opět podepsali desetiměsíční smlouvu.

V loňském roce vstoupila v platnost novela, která tomu měla zamezit. Školy musí učitele zaměstnávat po minimální dobu 12 měsíců.

Čísla z Úřadu práce ČR však ukazují, že v červenci počet lidí ze školství, kteří se nově hlásili na úřad práce, i přesto výrazně vzrostl. Zatímco v červnu to bylo 376 pedagogů, v červenci již 2036. Po novele se červencové číslo sice snížilo, ale jen o něco málo přes tisíc. "Ptala jsem se na krajích, čím by to mohlo být, ale nedokázali mi to říct," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Bez hypotéky

Učitelé, které školy na dva měsíce propustily, se dostávali do problémů při získávání hypoték.

Někteří začínající pedagogové ani neměli nárok na podporu.

Tu lze obdržet pouze tehdy, pokud člověk v posledních dvou letech pracuje alespoň rok.

Vysvětlení nemá ani ministerstvo školství. "Proč dochází k nárůstu počtu zejména středoškolských učitelů, o tom ministerstvo školství nemá žádné informace ani nevede žádné statistiky," napsalo ministerstvo ve vyjádření.

Za prosazení novely hlasitě bojovaly především školské odbory.

"Ze statistiky lze vyvodit určitý pozitivní trend. I tak číslo dvou tisíc zaregistrovaných na úřadu práce nelze odbýt jen tak," upozorňuje předseda odborů František Dobšík. Chce požádat ministerstvo o rozluštění příčin prázdninového nárůstu učitelů na úřadech práce.

Novela

O prosazení novely usiloval již ministr školství Jiří Chládek. V roce 2015 se to podařilo až jeho nástupkyni Kateřině Valachové.

Nemá však zprávy z regionů, že by například školy nějakým způsobem zákon obcházely. Takovou úvahu odmítá i předseda Unie školských asociací Czesha Jiří Zajíček. "Nikdo by si na státní škole nedovolil obcházet zákon. Učitelé vše­obecně chybí. Nikdo je přece nepropustí a nebude doufat, že se v září vrátí zpět," říká.

5624 zaměstnanců

ze školství bylo v červenci zaregistrováno na úřadu práce.

To, že novela kýžený efekt nepřinesla, ho nepřekvapuje. "Od začátku jsem říkal, že je změna zákona nafouknutá populistická bublina, která nic nevyřeší," říká. Nárůst nezaměstnaných učitelů může být dán i tím, že se středním školám nepodařilo naplnit první ročníky a učitele už nepotřebují. Tomu by nasvědčovala i čísla. Ze dvou tisíc učitelů, kteří přibyli na úřadu práce, jich je 1200 právě středoškolských. Další nezaměstnaní mohou být nekvalifikovaní učitelé, na něž se zákaz smluv na deset měsíců nevztahuje.

"Dokonce je ředitel podle zákona musí zaměstnávat jen na nezbytně nutnou dobu, takže stát desetiměsíčním smlouvám spíše nahrává," vysvětluje Zajíček.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist