Papírnám Brno, které vyrábí především školní sešity a záznamní knihy, se podařilo uspět v tendru OSN na dodávku sešitů do Afriky. Slibují si od toho, že by se jim mohlo podařit zvrátit mírný sestupný trend výroby sešitů v Česku. Jejich prodej klesá v posledních letech zhruba o tři procenta ročně, loni se jich prodalo 2500 tun.

"Smlouva na sešity pro OSN je vždy na dva roky. Uspěli jsme nyní v konkurenci asi 20 asijských firem, evropské už se do tendru ani nehlásí. Nejde však o dodávku konkrétního množství, ale záleží na poptávce. Nyní chystáme čtyři kamiony do Dánska. Případně se ještě sešity vozí v kontejnerech do Číny, kde se kompletují do větších setů," uvedl obchodní ředitel Tomáš Hudec. Výši zakázky proto nesdělil.

Jinak firma vyváží převážně do sousedních států a do Maďarska, export tvoří zhruba třetinu. Další třetinu tvoří prodej velkoobchodům a zbývající řetězcům. "Jsme ve všech kromě Globusu," poznamenal Hudec.

Každoročně se vyrobí v Brně okolo 25 milionů sešitů, na ně a další výrobky se zpracuje 4000 tun papíru. Kromě sešitů, které tvoří jádro výroby, se v Brně dělají také záznamní knihy či bloky. "Pokles souvisí především s elektronizací a také s tím, že starší děti už nekupují sešity, ale používají kroužkový blok s vkládáním listů," řekl Hudec. Zhruba deset procent tržeb plyne také z výroby umělohmotného nádobí, tedy kelímků či misek. Tato produkce naopak roste.

Zatímco kdysi si papírny vystačily s jedním designem pro všechny sešity na dlouhá léta, v současnosti je potřeba obálku měnit. "Jednou za rok by to bylo ideální, ale například obálka sešitu se kvůli odpisům flexotiskových technologií mění jednou za čtyři roky. Spolupracujeme s grafiky, ty nejlepší návrhy si vybíráme," podotkl Hudec.

Podnik s 90 zaměstnanci patří do papírenské skupiny KRPA holding. Jeho loňské tržby mírně přesáhly 170 milionů korun.