Podle Karla Veselého, ředitele poradenských služeb Deloittu pro pojišťovnictví, jsou pojišťovny pod silným tlakem a potřebovaly by zvýšit ceny povinného ručení. Podobně jako v západní Evropě budou čím dál víc nuceny platit za škody na zdraví způsobené řidiči. V Česku je nyní povinné ručení výrazně levnější. "Jsem zatím skeptický k tomu, že by se letos průměrné ceny razantně zvýšily. V následujících pěti deseti letech k tomu ale musí dojít," říká Veselý.

HN: Jak se Češi pojišťují?

Pokud to budeme srovnávat s vyspělými státy západní Evropy, v životním pojištění jsou Češi podpojištěni. Konkrétně na jednoho obyvatele vydají asi šestkrát méně, než je průměr EU − kolem 1200 eur. U neživotního pojištění je rozdíl vůči západní Evropě menší. Průměrně Češi platí zhruba 300 eur ročně, zatímco v EU je průměr necelých 600 eur. Velkou váhu u nás má autopojištění. V přepočtu na kupní sílu se už blížíme situaci v západoevropských zemích, třeba ve Francii. Je to ale především díky povinnému ručení, protože počet automobilů na obyvatele u nás již prakticky dosáhl průměru EU. Cenově je však v Česku povinné ručení stále levnější než v západní Evropě.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.