Stále více podnikatelů si zakládá společnosti s ručením omezeným s nízkým základním kapitálem.

Za prvních šest měsíců roku 2017 této možnosti využilo 84 procent nově založených společností s ručením omezeným, zatímco ve srovnatelném období roku 2014 to bylo jen 64 procent firem, oznámila poradenská společnost Bisnode.

Zakládání společností s ručením omezeným s minimálním základním kapitálem umožnil zákon o obchodních korporacích platný od roku 2014. Do konce roku 2013 byl nejnižší základní kapitál u společností s ručením omezeným stanoven na 200 tisíc korun, od té doby to je pouhá jedna koruna.

"Společnosti s ručením omezeným s nízkým kapitálem jsou čím dál oblíbenější alternativou k podnikání na živnostenský list," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Kromě nízkého základního kapitálu mají tyto firmy podle jejích slov i další výhody. "Podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným ve srovnání s podnikáním na živnostenský list s sebou navíc přináší vyšší prestiž a nižší rizika," prohlásila Štěpánová.

V posledních letech se podle ní zakládání nových firem zjednodušilo, zrychlilo a zlevnilo.

Do základního kapitálu nových společností s ručením omezeným v prvním pololetí roku 2017 podnikatelé investovali 6,4 miliardy korun, průměrný základní kapitál jedné firmy tak mírně přesahuje 230 tisíc korun. Nicméně více než 84 procent firem, které byly zaregistrovány v prvním pololetí letošního roku, má základní kapitál nižší než 200 tisíc korun.

Společnost Bisnode je významný evropský poskytovatel ekonomických informací o firmách a podnikatelích. Na 17 evropských trzích má přes 2600 zaměstnanců.