Firmy těžící dřevo dostanou možnost kvůli nadměrným problémům s kůrovcem a dalším kalamitám předčasně ukončit smlouvy s Lesy ČR. Státní podnik tak vyjde vstříc těžebním společnostem, které se v posledních letech dostaly do potíží. Stávající kontrakty, které Lesy ČR uzavírají na pět let, vznikaly v době, kdy byla situace na trhu stabilní, a nepočítaly s příchodem kalamity. Kvůli té se těží rekordní množství dřeva, kterému nestačí kapacita zpracovatelských firem. Ceny dříví proto klesají, a některé těžební firmy ho na trhu prodávají dokonce levněji, než za kolik ho od Lesů ČR na základě současných smluv vykupují.

"Pokud bychom striktně trvali na smlouvách, které jsou dnes, tak bychom mohli mnoho firem přivést do vážných existenčních problémů s dopadem na zaměstnanost a stabilitu sektoru, který už je dnes ve velice kritické situaci," říká ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se