Tibetský režisér, jehož Číňané uvěznili za film o názorech Tibeťanů na olympijské hry a který později získal Cenu Václava Havla pro kreativní disent, uprchl z Číny do Spojených států. Oznámila to aktivistická skupina, která usilovala o jeho osvobození.
Třiačtyřicetiletý Döndub Wangčhen byl koncem roku 2009 v západočínské provincii Čching-chaj uvržen do žaláře na šest let za údajné podněcování nepokojů. Stalo se tak poté, co natočil dokumentární film zvaný Nechat strach za sebou.
V něm běžní Tibeťané vzývali svého exilového duchovního vůdce dalajlamu, stěžovali si, jak Čína pošlapává jejich kulturu, a vyjadřovali skepsi, že by situaci změnily letní olympijské hry pořádané toho času v Pekingu.
Snímek, jejž autor během olympiády v tajnosti ukázal skupince zahraničních novinářů, byl od té doby několikrát k vidění také v Česku.
V březnu 2010 jej organizace Amnesty International v rámci akce Vlajka pro Tibet dokonce promítla na prostranství před čínskou ambasádou v Praze, záměrně tak, aby na film bylo vidět z oken budovy.
"Když pořádáme akce před čínskou ambasádou, vždy nás natáčejí a třeba si natočí i něco, co by je mohlo zajímat víc než jenom naše obličeje," vysvětlila pro Český rozhlas Dáša van der Horst, tehdejší ředitelka zdejší pobočky Amnesty International.
Roku 2014 se Döndub Wangčhen stal jedním z laureátů Ceny Václava Havla pro kreativní disent. Ocenění za něj v norském Oslu v nepřítomnosti převzala manželka. Prohlásila, že spojení s Václavem Havlem jejímu muži dodává sílu a naději.
Aktivistická skupina Filming for Tibet nyní oznámila, že režisér dorazil do amerického San Franciska. "Po mnoha letech mám poprvé pocit bezpečí a svobody," uvedl Wangčhen a vyjádřil lítost, že musel opustit Tibet.
Poděkoval všem, díky nimž mohl "znovu obejmout svou ženu a děti". Ty politický azyl v USA obdržely již v roce 2012, filmař rodinu krátce před dokončením snímku vystěhoval do indické Dharamsaly, aby ji čínské úřady nemohly pronásledovat.
Z čínského vězení byl Wangčhen propuštěn v červnu 2014 v Si-ningu, hlavním městě provincie Čching-chaj. Zůstal ale pod dohledem.
Čínské úřady podle aktivistů monitorovaly, kam filmař chodí a s kým hovoří. "Přesto se Döndubu Wangčhenovi podařilo úřadům vyhnout, uprchnout ze svého domova v Tibetu a nakonec zcela opustit Čínskou lidovou republiku," uvedli aktivisté bez upřesnění, jak toho muž docílil.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na dotaz novinářů řekla, že o kauze neví. Vyjádřit se odmítla i policie ve městě Si-ning a mluvčí provincie Čching-chaj, jež se rozkládá na části historického území Tibetu a sousedí s dnešní Tibetskou autonomní oblastí. V provincii žije mnoho etnických Tibeťanů, také se zde narodil současný dalajlama.
It is my honor to welcome Tibetan Filmmaker & former Chinese political prisoner Dhondup Wangchen to our San Francisco community. My thoughts are with him as he is once again united with his wife & children in freedom after so many years.
— Nancy Pelosi (@NancyPelosi) 27. prosince 2017
Welcome to freedom, #DhondupWangchen. Your loved ones will grieve your exodus but rejoice in your safety. #HumanRights https://t.co/qzmr1qQf86
— sarah sewall (@sarahbsewall) 2. ledna 2018
Wangčhena v USA přivítali mimo jiné politici za tamní Demokratickou stranu.
"Je mi ctí přivítat tibetského filmaře a bývalého čínského politického vězně Dönduba Wangčhena v naší sanfranciské komunitě," napsala na Twitteru Nancy Pelosiová, předsedkyně demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů zvolená za stát Kalifornie.
Filmaře na Twitteru rovněž přivítala Sarah Sewallová, která za vlády Baracka Obamy působila coby náměstkyně pro občanskou bezpečnost, demokracii a lidská práva při americkém ministerstvu zahraničních věcí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist