Do médií periodicky prosakují průzkumy pasující Česko div ne na průkopníka moderních platebních metod. Kartové společnosti se tento týden pochlubily, že u nás zhruba devět z deseti nákupů kartou proběhne bezkontaktně. Jednu asociaci výsledek inspiroval k prohlášení, že "Češi patří mezi největší fanoušky platebních inovací na světě" a jediný, kdo nás velmi těsně předstihuje, jsou Australané. Druhá sice vykázala o něco nižší čísla, ale i to stačí, aby Česko bylo "bezkontaktní velmocí". Důvod k hrdosti? Opravdu udáváme trendy? Jako skoro vždy je skutečnost prozaičtější.

Ve stínu impozantních 91 procent se totiž schovává fakt, že jde jen o podíl na celkovém počtu transakcí kartou. Nákupy v hotovosti tato statistika opomíjí. Platba bankovkami je přitom v Česku stále o dost populárnější než třeba ve Skandinávii. Dokonce i Poláci vytahují karty častěji než my. V tomto světle "bezkontaktní velmoc" poněkud ztrácí lesk.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se