Na evropském trhu internetových a televizních služeb by mohla nastat výrazná změna ve prospěch britské telekomunikační společnosti Vodafone Group. Ta oznámila, že jedná s americkým poskytovatelem kabelové televize a internetu Liberty Global o koupi jeho byznysu v Evropě, s výjimkou Británie a Irska.

"Jednání je teprve v počáteční fázi a není jisté, že vyústí v dohodu o prodeji aktiv," uvádí Vodafone ve svém prohlášení.

Avšak bude-li úspěšné, pak by se změna majitele mohla týkat nejenom Německa, které je největším zahraničním trhem Vodafonu, ale také Česka, kde Liberty Global vlastní kabelovou firmu UPC.

529 milionů

mobilních zákazníků má po celém světě britský operátor Vodafone. Uživatelů jeho širokopásmového internetu je ale jen přes 19 milionů. V Česku má firma 3,7 milionu mobilních zákazníků.

1,48 milionu

Počet českých domácností, jimž jsou přístupny širokopásmové služby zdejšího UPC. Internetovou službu využívá přes 492 tisíc domácností, televizní více než 521 tisíc (stav z konce září 2017).

Nejvíce na sebe narážejí v Německu

Vodafone, čtvrtá největší telekomunikační společnost na světě, neupřesnil, ve kterých evropských zemích by se chtěl dostat k televiznímu a internetovému byznysu Liberty.

V úvahu připadá hlavně Německo, jež je největším zahraničním trhem Vodafonu. Britové tam poskytují přes 26 procent mobilních služeb a téměř pětinu služeb širokopásmového internetu (podle příjmů).

Vodafone se začátkem dubna 2014 stal většinovým akcionářem společnosti Kabel Deutschland. Jejím převzetím získal více než osm milionů kabelových přípojek, a stal se tak i v tomto byznysu největším konkurentem Deutsche Telekomu. Britové by svoji pozici v Německu výrazně posílili, pokud by převzali tamní společnost Unitymedia, druhého největšího poskytovatele kabelové televize, vlastněného Liberty Media. Američané ji koupili od fondů soukromého kapitálu už v listopadu 2009 za 5,2 miliardy dolarů.

Liberty Global, jejímž většinovým majitelem je americký miliardář John Malone (76), patří k největším světovým poskytovatelům kabelové televize. V Evropě je velice silná, v Británii vlastní firmu Virgin Media, na kontinentu pak UPC, jež je největším poskytovatelem kabelové televize v Česku, Maďarsku a na Slovensku, v Rumunsku je druhá.

Vodafone je v Česku nejmenším mobilním operátorem s více než 3,7 milionu zákazníků. Jeho postavení na zdejším trhu by se ale výrazně posílilo, pokud by převzal tuzemskou kabelovou firmu UPC. Ta nyní umožňuje přístup k širokopásmovému internetu skoro půldruhému milionu domácností. "Prohlášení společnosti Vodafone jsme zaznamenali a nebudeme se k němu nijak vyjadřovat," sdělil HN mluvčí UPC pro Česko a Slovensko Jaroslav Kolár.

Vodafone a Liberty fúzi neplánují

Největším konkurentem Vodafonu v Evropě je Deutsche Telekom, který si − stejně jako britský operátor − vybudoval silnou pozici v zahraničí prostřednictvím akvizic.

Němci nejsou v konkurenčním boji pasivní. Právě naopak. Společnost T-Mobile, jež patří pod křídla Deutsche Telekomu, se koncem prosince dohodla s Liberty Media, že od ní za 1,9 miliardy eur koupí rakouskou kabelovou společnost UPC Austria. Ta má v zemi 654 tisíc zákazníků.

"Uvedená transakce, kterou ještě musí schválit regulátoři, patří v Rakousku k nejvýznamnějším za uplynulých 10 let," sděluje v listu Die Presse Eric Tveter, který v Liberty Global odpovídá za její středoevropský byznys.

Podle Stephane Beyazianové, analytičky floridské finanční společnosti Raymond James, transakce Liberty Media s Deutsche Telekomem v Rakousku dokazuje, že Malone skutečně mění svoji strategii.

Vodafone tvrdí, že cílem současných jednání rozhodně není spojení s Liberty. Podle britského listu Financial Times ale nelze vyloučit, že se John Malone zbavuje části svých evropských aktivit právě v rámci příprav na budoucí jednání o spojení s Vodafonem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru