Dlouho se chodilo kolem horké kaše, ale konečně je to venku. SPD Tomia Okamury chce za podporu vlády Andreje Babiše referendum o vystoupení z Evropské unie, komunisté pak referendum o vystoupení z NATO.

Obecné referendum za podmínek, které obě partaje požadují, je ve skutečnosti jen vehikl, na kterém chtějí Česko vyvézt ze západní politické hemisféry.

Je dobře, že Andrej Babiš něco takového odmítá, a lze jen doufat, že mu to vydrží. Riskovat, že v zhysterizované atmosféře dojde ke ztrátě mezinárodních bezpečnostních záruk a uvržení země do chaosu, by bylo krajně nerozumné.

SPD argumentuje, že referendum o czexitu je vlastně totéž jako referendum o vstupu, jen s opačným znaménkem. Když se hlasovalo o jednom, proč nehlasovat o druhém. Jenže to je lichý argument. Při vstupu se hlasovalo o konkrétní smlouvě, kterou si každý mohl přečíst. Referendum o czexitu by naproti tomu bylo rozhodováním o kroku do neznáma.

Nikdo neví, jak by v případě czexitu vypadaly podmínky, jaké vztahy s EU by se podařilo vyjednat. Britská zkušenost je dostatečně varující. Trable, které brexit přináší, vedou stále víc Britů ke zjištění, že vlastně vůbec netušili, o čem hlasují. Kdyby se referendum konalo nyní, zastánci setrvání by jednoznačně vyhráli. Jenže už je pozdě.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se