Zahraniční investory i české firmy znejistěla diskuse parlamentních stran prosazujících zákon o referendu, které by občanům Česka umožnilo hlasovat o setrvání v Evropské unii. Vystoupení z unie by zkomplikovalo přístup na evropský trh a výrazně poškodilo export, na němž je země závislá. "Jakékoliv ztížení přístupu na evropský vnitřní trh by pro českou ekonomiku, domácí exportéry i zahraniční investory bylo obrovským problémem," přiblížil obavy viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Za poslední týden se sešel se zástupci několika firem, aby jim přiblížil vývoj na české politické scéně. Japonsko, které je za Německem druhým největším investorem v Česku, na jednání připustilo, že v případě czexitu by zvážilo i odchod z republiky. Podle Špicara by investoři mohli odejít do zemí, které jsou srovnatelné cenou práce a geografickou polohou, například na Slovensko či do Polska.
O případné podobě zákona o referendu jednali minulý týden zástupci hnutí ANO, SPD, komunistů a pirátů. Zatímco hnutí ANO chce ze zákona vyloučit mezinárodní otázky, včetně členství v Evropské unii či NATO, komunisté a SPD začlenění této oblasti požadují. Piráti referenda o mezinárodních otázkách připouští, jen za výrazně tvrdších podmínek než u běžného referenda týkajícího se vnitrostátních otázek.
"Pokud by došlo k odchodu zahraničních investorů ze země, nejnepříjemnější by byla ztráta pracovních míst a výpadek veřejných financí," uvedl Špicar s tím, že tyto firmy platí vysoké daně, zaměstnávají statisíce lidí a pomáhají modernizovat českou ekonomiku svými stamiliardovými investicemi. Právě nejisté směřování Česka jako člena Evropské unie je důvodem jejich obav.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.