Svět investování dobývá pasivní styl prostřednictvím takzvaných ETF. Jde o burzovně obchodované fondy, které většinou pasivně sledují výkonnost konkrétního akciového, dluhopisového nebo komoditního indexu. Zatímco v roce 2008 tvořily investice pomocí ETF okolo pěti procent majetku ve fondech v USA, do loňského roku se jejich tržní podíl téměř ztrojnásobil. Přízeň investorů si získávají díky nižší nákladovosti oproti takzvaným aktivním fondům a neschopnosti řady aktivních manažerů překonat svou přidanou hodnotou výkonnost trhu.
Z "mikro" pohledu investora mají ETF své výhody. Pokud se ale na pasivní investování spolehneme, začnou trhy ztrácet svou základní funkci − efektivní alokaci kapitálu, lidově řečeno oddělovaní zrna od plev.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








