Svět investování dobývá pasivní styl prostřednictvím takzvaných ETF. Jde o burzovně obchodované fondy, které většinou pasivně sledují výkonnost konkrétního akciového, dluhopisového nebo komoditního indexu. Zatímco v roce 2008 tvořily investice pomocí ETF okolo pěti procent majetku ve fondech v USA, do loňského roku se jejich tržní podíl téměř ztrojnásobil. Přízeň investorů si získávají díky nižší nákladovosti oproti takzvaným aktivním fondům a neschopnosti řady aktivních manažerů překonat svou přidanou hodnotou výkonnost trhu.

Z "mikro" pohledu investora mají ETF své výhody. Pokud se ale na pasivní investování spolehneme, začnou trhy ztrácet svou základní funkci − efektivní alokaci kapitálu, lidově řečeno oddělovaní zrna od plev.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se