Andrej Babiš vládne bez důvěry jen to sviští. Vyhazuje desítky lidí ze státní správy, manažery státem řízených organizací, velkých státních firem. Někteří jsou (jako ředitel České pošty) odvoláváni, jiní (jako šéf SŽDC) raději odcházejí sami, aby to měli "bez skandálu", kterým Babiš vyhrožuje neposlušnému šéfovi Generální inspekce bezpečnostních sborů. Premiér ignoruje protesty opozičních politiků, jakož i názory ústavních právníků, že by se vláda bez důvěry měla chovat uměřeně. Říká dokonce, že se nebude řídit ani usnesením sněmovny, kdyby mu chtěla určovat mantinely. Vedle toho je tu prezident Miloš Zeman, který divokou jízdu kryje, a nadto naznačuje, že by mu vůbec nevadilo, kdyby takový stav trval velmi, velmi dlouho.

Je to nebezpečný vývoj. Dostali jsme se nepozorovaně do situace, kdy už jsou zpochybňována samotná pravidla fungování zastupitelské demokracie. Základní demokratický princip, podle kterého má vládnout vláda s důvěrou sněmovny, od níž je odvozena legitimita vládnutí, jako by najednou neplatil. Držitelé moci se chovají, jako by bylo všechno dovoleno.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.