Severofrancouzské město Lille bude o víkendu hostit sjezd Národní fronty (FN) Marine Le Penové, na jehož konci má být oznámen nový název strany. Změna bude součástí nového kurzu tohoto nacionalistického uskupení a reaguje na zklamání v podobě druhého kola loňských prezidentských voleb a následných voleb do Národního shromáždění. Strana se chce opět zaměřit na imigraci a upustit od kritiky eura.
Nový název znamená také definitivní zpřetrhání vazeb na kontroverzního zakladatele Národní fronty Jeana-Marie Le Pena, odsouzeného několikrát za podněcování k rasové nesnášenlivosti. Současná šéfka strany se od odkazu svého otce od převzetí vedení v roce 2011 distancuje a na nadcházejícím sjezdu se má hlasovat o návrhu zrušit mu funkci čestného předsedy, kterou 89letý Le Pen stále zastává.
"Změna názvu bude značit konec jedné kapitoly a začátek nové, bude o straně vhodné pro převzetí moci a vytváření aliancí," řekla v únoru Le Penová. "Potkáváme lidi, kteří souhlasí se vším, co říkáme…, ale když řekneme 'ahoj, my jsme Národní fronta', odpovídají 'Ne, ne, Národní fronta ne!'," vysvětluje jeden z lídrů mládežnického křídla stran Davy Rodriguez.
Deník Le Figaro minulý týden uvedl, že jako stále pravděpodobnější se jeví přejmenování na "Les Nationaux" (doslova "státní příslušníci"). Návrh přišel od poslance Gilberta Collarda, který se domnívá, že jde o "velmi pěkný název". Mezi alternativami je podle deníku Libération třeba "Fronta vlastenců" či "Strana francouzské Francie".
FN hodlá také měnit priority ve snaze získat "více voličů a relevance na politické scéně transformované prezidentem Emmanuelem Macronem", píše agentura Reuters. Hlavní složkou má být opět bezpečnost a imigrace, zeslábnout by měl odpor vůči euru, který − byť lákavý pro jádro příznivců FN − se ukázal jako nepřijatelný pro většinu francouzských voličů.
Cílem této strategie je vyvést stranu z izolace a učinit z ní lídra přístupnějšího "vlasteneckého" tábora. "Macron kolem sebe shromáždil družinu nestoudných globalistů (…) Je načase, aby se spojili ti, kteří brání národ," řekla Le Penová.
Analytici i někteří stoupenci její strany mají pochybnosti o potenciálu na další zvýšení popularity, Le Penová si je ale znovuzrozením jistá. "Ve Francii je zvykem oznamovat naši smrt, jakmile jsme trochu oslabeni," uvedla. FN má po červnových parlamentních volbách v 577členném Národním shromáždění jen osm křesel. "Ale pokaždé, když nás pohřbili, vrátili jsme se ještě silnější," dodala Le Penová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist