Asi jste tu historku už také slyšeli. Studenti, kteří demonstrují proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi, prý protestují proti výsledku svobodných voleb. Historku šíří osobně Miloš Zeman a je to samozřejmě naprostý nesmysl. Studenti neprotestují proti výsledku voleb, ale proti arogantnímu chování současných držitelů moci. Což je zatracený rozdíl. Vždyť když si žena stěžuje, že se k ní manžel začal chovat neurvale, také neřeknete, že protestuje proti tomu, že si dotyčného vzala, že ano?

Zemanovu historku bychom mohli samozřejmě vzít jako pouhý konvenční argumentační faul, kdy se oponentovi podsouvá něco, co netvrdí, aby bylo možné ho zesměšnit. Jenže celé to má bohužel i hlubší vrstvu, kterou jen tak odmávnout nelze. Obsahuje totiž zárodky hodně nebezpečného uvažování.

O co jde? Když Miloš Zeman podsouvá protestujícím, že vlastně demonstrují proti výsledkům voleb, znamená to, že de facto předpokládá, že mu vítězství ve volbách dává právo dělat cokoli. Prostě že stačí volby vyhrát a pak lze rozjet libovolně divokou volnou jízdu, a když se někdo ozve, že tohle už je moc, řekne se jednoduše, že lidé tak zvolili, a komu se chování vítěze nelíbí, není demokrat. A je to.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se