Když Pavel Tigrid mluvil o chybách české žurnalistiky, zmínil i fakt, že novináři politiky skoro nikdy nedokážou pochválit.
Ono je mnohem jednodušší jen upozorňovat na nedostatky a kritizovat. Když se politikům něco povede, média raději mlčí, aby se nevystavila výtce, že někomu podlézají.
Od té doby se mnohé změnilo, například to, že nejmocnější politik u nás, Andrej Babiš, má svá vlastní média. A ta problémem, na který Tigrid upozorňoval, rozhodně netrpí. Ale ve většině případů ostych před jakoukoliv chválou, i tam, kde by byla na místě, stále převládá. Novináři se už nechtějí spálit jako v první polovině devadesátých let, kdy spousta z nich nekriticky adorovala Václava Klause.
Jenže, upozorňoval Tigrid, kritika za každou cenu přispívá k tomu, že veřejnost vnímá politiku jako svinstvo. S chválou politiků se má šetřit, ale když je na místě, měla by jednoznačně zaznít.
Takže ať tedy zazní: Díky Andreji Babišovi za to, jak se teď postavil k Rusku. Babiš chce, aby Česko vyhostilo několik ruských diplomatů v odvetě za nedávný útok chemickou zbraní v britském městě Salisbury, který má podle Britů s největší pravděpodobností na svědomí Moskva. Babiš Česko koncem minulého týdne zastupoval na summitu lídrů zemí Evropské unie v Bruselu. Britská premiérka Theresa Mayová tam požádala o solidaritu.
Státy EU se pak postavily jednoznačně na britskou stranu. Souhlasí s výkladem Londýna, podle něhož není žádné jiné věrohodné vysvětlení než to, že útok spáchalo Rusko.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.