Oproti roku 2016 stouply prodeje uměleckých děl podle studie banky UBS a organizátora výstav Art Basel o dvanáct procent na téměř 64 miliard dolarů. Například obraz Leonarda da Vinciho Salvator Mundi (Spasitel světa) se v New Yorku prodal za 9,75 miliardy korun a tím více než dvojnásobně překonal předchozí rekord Pabla Picassa. Za rekordními prodeji stojí rychlý nárůst jmění největších světových boháčů. Celková hodnota majetku jednoho procenta nejbohatších lidí vzrostla od roku 2010 o polovinu na 63,5 bilionu dolarů.
Nejvíce děl se na aukcích prodalo z poválečné doby, celkem tvořily téměř polovinu všech tržeb. Následovalo moderní umění s 27 procenty a klasičtí evropští “staří mistři”. Právě v oblasti se prodal Salvator Mundi a jen díky tomu si celý sektor polepšil o 64 procent. Bez započtení tohoto prodeje by byl 11 procent v minusu.
Z průzkumu mezi 2245 americkými milionáři a miliardáři vyplynulo, že umění sbírá 35 procent z nich. Zájem o umělecká díla roste ale i v Česku. Zatímco ještě před deseti lety byl objem aukčního trhu u nás kolem půl miliardy korun, loni už se přiblížil sumě 1,4 miliardy. Ke koupi deseti nejdražších obrazů by investor potřeboval čtvrt miliardy korun, což je o 16 milionů více než loni. Nejdražším dílem roku se stal pohled na Prahu od Oskara Kokoschky, který se na červnové aukci Arthousu Hejtmánek prodal za více než 52 milionů korun.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.