Mezi špičkami sociální demokracie a hnutí ANO sice ještě není "ruka v rukávě", ale vše k tomu směřuje. A to zejména po pátečním rozhodnutí širšího vedení ČSSD jednat o vládě s ANO a po následných pochvalných reakcích předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka.

Jenže nakonec může ještě všechno skončit krachem. Když v pátek podvečer oznamoval šéf ČSSD Jan Hamáček ve stranickém sídle obnovení jednání s ANO o společném kabinetu, z Lidového domu odcházeli bez mediální pozornosti zrovna domů řadoví účastníci jednání ČSSD. Jejich neveselé výrazy v obličeji i trpká slova naznačovaly, že mnozí se s účastí své strany ve vládě za vedení trestně stíhaného Babiše těžce smiřují. "Náš předseda sice v hlasování uspěl, ale podívejte se na výsledek. Stačil jeden hlas a prohrál by," upozorňovali při odchodu členové předsednictva, kteří si nepřáli být jmenováni. Pro další jednání s ANO zvedlo ruku 14 členů, dalších sedm se zdrželo, tedy vlastně nepodpořilo, a pět bylo proti. Rozhodl jeden jediný hlas.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se