Není podle mě potřebné ani rozumné přijímat jakýkoliv nový zákon či nařízení, které by omezovaly zvláštním způsobem svobodu projevu v prostředí sociálních sítí. Potřebné to není především proto, že současný trestní zákoník vyjmenovává případy, kdy je možné zasáhnout do práva na svobodu projevu, a on-line svět je už v něm dokonce doslovně zahrnut.

Nová právní úprava by buď jen zmnožila ty současné, což je zbytečné, anebo by rozšířila případy, v nichž je možné do výkonu svobody slova zasahovat, a to mi nepřijde rozumné.

Svoboda projevu, a to i projevu zcela hloupého a zavádějícího, je podmínkou toho, aby se mohla vést jakákoliv debata, jež má vést k nalezení nějaké obecněji přijímané pravdy. Vědomě volím slovo "obecnější", nikoliv "objektivní", a zcela úmyslně volím slovo "pravda". Podstatou liberální demokracie je totiž právě střetávání různých názorů a pravd, které se ucházejí o obecné uznání. Vyloučením nějakých názorů pro jejich nepravdivost či z podobných důvodů za prvé riskujeme, že se stavíme do role arbitrů pravdy, přičemž dobře víme, že nikdo není neomylný.

Za druhé tím oslabujeme ale i svoje, jistě dobře míněné, pravdy, protože jim nedopřejeme možnosti střetu s ostatními, z něhož by mohly vyjít jako vítězové. Zkrátka stále podle mého názoru platí tvrzení anglického filozofa Johna Stuarta Milla, který už v polovině 19. století napsal, že "by měla existovat nejúplnější svoboda vyznání a diskutování jakožto základ etického přesvědčení, jakékoliv doktríny, jakkoliv by mohla být považována za nemorální".

Související
Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru