V Česku se v malém množství vyráběl a testoval jed novičok a po testování byl zničen, prohlásil včera v TV Barrandov prezident Miloš Zeman. Vycházel ze zprávy Vojenského zpravodajství, která jed vyráběný pro účely testování ve Vojenském výzkumném ústavu v Brně za novičok označila. Naopak civilní Bezpečnostní informační služba (BIS) podle Zemana dospěla k závěru, že tento plyn novičok není.

"Udělal jsem si závěr, že byl u nás testován a vyráběn novičok. Byť v malém množství a potom byl zničen," řekl Zeman v televizi Barrandov bez bližších podrobností.

O jedu novičok se začalo mluvit, když jím byl ve Velké Británii otráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Následně obvinili politici Velké Británie z tohoto otrávení Rusko. Řada zemí se k tomuto obvinění přidala a vyhostila ze svých zemí ruské diplomaty. Stejně postupovalo také Česko. Rusko jakékoliv obvinění odmítlo a tvrdilo, že novičok mohly vyvinout jiné země – a jmenovalo mimo jiné Českou republiku. Zatímco ministr zahraničí Martin Stropnický i další politici označili takové obvinění za lživé, Zeman uložil BIS, aby zjistila, zda se na území Česka novičok nevyvíjel nebo neskladoval.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se