Katarský investiční fond QIA navýší svůj podíl v ruském ropném gigantu Rosněfť. Akcie měla podle původního plánu koupit čínská společnost CEFC. Ta ale musela po údajném zatčení svého šéfa Jie Ťien-minga pro obvinění z finančních machinací nabídku stáhnout.

Téměř dvacet procent akcií prodala Rosněfť počátkem loňského roku konsorciu QIA a švýcarského obchodníka s komoditami Glencore. Kupci si je mezi sebou rozdělili zhruba v poměru osm ku dvěma. Brzy ale zjistili, že není výhodné splácet úvěr od italské banky Intesa Sanpaolo.

Zájem CEFC jim proto přišel vhod. Číňané nabízeli za necelých patnáct procent akcií 7,5 miliardy eur, tedy 195 miliard korun. Každý z tehdejších podílníků by vydělal přes 100 milionů dolarů, přibližně 2,2 miliardy korun. QIA by si nechala zhruba pět procent akcií, Glencore, který hlásil, že nehodlá akcie dlouho držet, by se jich zbavil.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.