Počet prodaných aut v Česku každým rokem stoupá. Jedním z faktorů, které tomuto trendu pomáhají, je rozmanitá nabídka způsobů, jak nákup vozu zaplatit.

Lidé obvykle vybírají mezi úvěrem a dvěma druhy leasingů. Zatímco finanční leasing vede k převedení vozidla do vlastnictví klien­ta, jeho operativní forma slouží k dlouhodobému pronájmu vozu.

Popularita poslední varianty je mezi klienty na vzestupu, říká v rozhovoru s HN Lukáš Cankař, ředitel retailového prodeje a marketingu ve Volkswagen Financial Services, jednom z největších poskytovatelů financování automobilů na domácím trhu.

"Vozidlo je během pronájmu ve stálém vlastnictví leasingové společnosti, která zodpovídá za jeho provozuschopnost. Uživatel jen platí měsíčně fixní splátky, palivo a dálniční známku," říká. 

Lukáš Cankař (38)

Do Volkswagen Financial Services (dříve ŠkoFIN) nastoupil po studiích na pražské VŠE v roce 2007. Před současnou pozicí, na které je od roku 2016, působil také jako obchodní analytik a brand manager, odpovědný za spolupráci se značkami Audi, SEAT a Volkswagen. Mezi jeho koníčky patří sport, literatura a architektura.

HN: Jaký je na českém trhu při nákupu nového vozu poměr mezi hotovostí a financováním?

Přesná čísla nelze zjistit, i za platbou hotovostí může být schován třeba bankovní úvěr. Co se týče našich zákazníků, tak odhadujeme, že přibližně dvě třetiny jak soukromých, tak firemních zákazníků financují nákup vozu ne z vlastních zdrojů.

HN: Který způsob financování převládá?

U soukromých i fyzických osob má stále největší podíl úvěr, ale podíl operativního leasingu vzrůstá, naopak u větších firem je již převažující forma operativního leasingu.

HN: Jaká jsou specifika při financování úvěrem?

U úvěru se dá dosáhnout nízké splátky dle možností klienta díky například vyšší splátce předem či poslední nerovnoměrné splátce. Zároveň se jedná o flexibilní produkt, který umožňuje reagovat v čase na měnící se potřeby zákazníka, u nás například mimořádnou splátkou nebo platebními prázdninami. Zároveň jej preferují ti, kteří chtějí vůz vlastnit.

HN: Jak už jste zmínil, vzrůstá popularita operativního leasingu. Proč?

Potřeba vlastnit již není tak silná a pro většinu řidičů se vůz stal běžným nástrojem mobility.

Vozidlo je během pronájmu ve stálém vlastnictví leasingové společnosti, která zodpovídá za jeho provozuschopnost, a vy jen platíte měsíčně fixní splátky za jeho pronajímání. Kromě pohonných hmot a dálniční známky se tak nemusíte starat o nic. Díky tomu, že vůz pak vracíte zpět leasingové společnosti, neřešíte ani zůstatkovou hodnotu. Je ale také třeba upozornit, že stav vraceného vozu by měl být v souladu s normami akceptovatelného opotřebení. Největší výhodou operativního leasingu je fakt, že neplatíte žádnou počáteční akontaci a volné finanční prostředky můžete nadále investovat. Padá tak vstupní bariéra pro pořízení vozu i pro mnoho mladých, již vydělávajících lidí.

HN: Dalším typem financování je finanční leasing. Jak funguje?

Finanční leasing funguje na principu pronájmu vozidla, které je po dobu splácení majetkem leasingové společnosti, ale po skončení nájmu vůz přechází do osobního vlastnictví. Kdysi velmi oblíbený produkt tvoří dnes již malé procento prodaných vozů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru