Pražští radní odsouhlasili plán vytvořit koncern městských firem, který by umožnil jejich pružnější řízení. Současný plán je ale mírnější než ten, se kterým magistrát přišel před dvěma lety. Tehdy oznámil, že vytvoří holding, kam vloží akcie svých firem. V případě koncernu ale stačí nastavit smlouvy mezi nimi a zřídit společnost, která bude ostatní ovládat. Úterní rozhodnutí rady města musí ještě schválit zastupitelstvo.
Přestože se původně mluvilo o spojení čtyř klíčových firem − Pražských služeb, Pražské plynárenské, Pražské vodohospodářské společnosti a společnosti Kolektory Praha −, bude v koncernu firem deset. Podle radního Karla Grabeina Procházky (ANO) má přibýt třeba Technická správa komunikací či Dopravní podnik hlavního města Prahy.
"Kdyby jezdily autobusy na plyn, bude ho dopravní podnik moci odebírat od sesterské firmy přímo, teď musí vypisovat výběrové řízení," říká radní. Podobně se budou firmy v koncernu domlouvat na společných nákupech nebo si navzájem půjčovat peníze na investice. "Roční úspora bude určitě ve stamilionech," uvádí Procházka.
◼ Pražské služby – svážejí odpad, mají obrat 3 miliardy korun a 1600 zaměstnanců.
V roce 2016 měly zisk 106 milionů korun.
◼ Pražská vodohospodářská společnost – spravuje vodovodní a kanalizační síť. Má obrat 2,4 miliardy korun a 106 zaměstnanců.
◼ Kolektory Praha – spravují kolektorové sítě v metropoli. Mají obrat 400 milionů korun a 120 zaměstnanců.
◼ Pražská plynárenská – má obrat přes 12 miliard korun a 360 zaměstnanců. Loni vydělala 1,6 miliardy korun.
◼ Dopravní podnik hlavního města Prahy – největší městská firma, zaměstnává 11 tisíc lidí.
Loni vydělala 1,84 miliardy korun. Od Prahy dostává na provoz 13 miliard korun, další 3,7 miliardy vybrala na jízdném.
◼ Trade centre Praha – spravuje nemovitosti ve vlastnictví hlavního města, na nájemném ročně vybere 200 milionů korun.
Řídit koncern bude firma s pracovním názvem Městský holding. "Mohla by dávat přímé pokyny firmám, což my dnes nemůžeme," popisuje Procházka. V dozorčí radě má být část pražských radních spolu s opozičními politiky. Rada bude úkolovat představenstvo složené z odborníků. Kromě toho vznikne zhruba patnáctičlenný koncernový výbor složený z představitelů městských firem spolu se zástupci akcionáře, tedy města.
Koncernový model řízení městských firem zavedlo už loni Brno. "Město teď řídí firmy přímo prostřednictvím koncernové matky. Dříve svoje vlastnická práva uplatňovalo tím, že volilo členy představenstva či dozorčí rady," popisuje brněnský radní Tomáš Koláčný (piráti). Podle něj je teď vše průhlednější a pružnější. V Brně je ale jeden rozdíl, roli koncernové matky neplní firma, ale rada města.
Sloučit řízení pražských firem chtěla před šesti lety i TOP 09, která hlavní město vedla. Jenže to neuskutečnila. Podle tehdejšího radního a dnes předsedy zastupitelského klubu Václava Novotného tomu bránila skutečnost, že město nemělo sto procent akcií Pražských služeb, bez nichž by společný holding neměl velký smysl.
Chybějící minoritní balík získalo až loni v prosinci od Daniela Křetínského výměnou za podíl v Pražské teplárenské. Lze proto očekávat, že TOP 09 jako druhá nejsilnější strana v zastupitelstvu pro plán zvedne ruku.
"S ideou jednoznačně souhlasíme," uvedl Novotný.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist