Celý svět s napětím očekává, zda se 12. června v Singapuru sejdou severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump, aby se pokusili zmírnit napětí na Korejském poloostrově. Trumpovo čtvrteční odřeknutí setkání ani sobotní ujištění, že na přípravách summitu Bílý dům stále pracuje, na uklidnění situace v místě s jedním z největších bezpečnostních rizik nepřidaly.

Kolem summitu panuje až horečná diplomatická aktivita, stále ale není jisté, zda se uskuteční. Zájem na tom, aby se konal, mají i hlavní spojenci KLDR Čína a Rusko nebo Japonsko.

"Severní Korea je připravena zcela se zříci jaderných zbraní," oznámil včera v Soulu jihokorejský prezident Mun Če-in. Ten se den předtím v pohraniční obci Pchanmundžom zcela nečekaně sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Horečná jednání

◼ 28. 3. Agentura Nová Čína potvrdila, že Kim Čong-un pobýval v Pekingu, kam přijel vlakem. Během jednání s prezidentem Si Ťin-pchingem zopakoval, že je připraven se v brzké době sejít s Donaldem Trumpem.
◼ 27. 4. Kim jako první severokorejský vůdce překročil jižní hranici a v demilitarizovaném pásmu se sešel s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.
◼ 7.–8. 5. Kim překvapivě opět v Číně, tentokrát letadlem. Ve městě Ta-lien jednal se Si Ťin-pchingem. Obě jeho cesty jsou vnímány jako příprava na setkání s Donaldem Trumpem.
◼ 22. 5. Jihokorejský prezident Mun Če-in jednal v Bílém domě. Osud Korejského poloostrova závisí na setkání Trumpa s Kimem, uvedl Mun.
◼ 24. 5. Trump odřekl své setkání s Kim Čong-unem. Za důvod označil Kimovy "nepřátelské výpady" vůči USA. Avšak poté, co Kim reagoval mírně, Trump v sobotu sdělil, že summit v Singapuru 12. června je stále na pořadu dne.
◼ 26. 5. Překvapivé setkání prezidentů KLDR a Jižní Koreje v demilitarizovaném pásmu.

Závěr tohoto neplánovaného mezikorejského summitu vyznívá optimisticky. "Kim se na setkání s prezidentem Donaldem Trumpem v Singapuru těší," prohlásil na tiskové konferenci v Soulu Mun. Informoval rovněž, že Kim ho o osobní schůzku požádal telefonicky v pátek. Mun neplánovaný summit novinářům popsal jako "rutinní setkání mezi přáteli".

Ale Kim má podle Muna také starosti. Především zda lze Spojeným státům věřit, že změní nepřátelský postoj ke KLDR a poskytnou jí za ukončení jaderného programu bezpečnostní záruky. "Ujistil jsem Kima, že Trump je v případě úplného jaderného odzbrojení odhodlán zahájit hospodářskou spolupráci s KLDR," dodal Mun.

Naděje, že se severokorejský vůdce Kim Čong-un 12. června sejde v Singapuru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, tak podle západních médií ožila. Nejen díky povzbudivému závěru mezikorejského summitu, ale také po sobotním Trumpově optimistickém prohlášení, že se USA na singapurský summit nadále připravují.

"Ohledně summitu se Severní Koreou si vedeme velmi dobře. Postupuje to úspěšně, takže uvažujeme o 12. červnu v Singapuru. To se nezměnilo. Uvidíme tedy, co bude dál," řekl Trump. Jeho mluvčí podle agentury Reuters uvedla, že tým Bílého domu o víkendu odletěl do Singapuru, aby tam pracoval na přípravě případné vrcholné schůzky.

Američtí experti jsou obezřetní. "Stále se nelze spolehnout na to, že Pchjongjang vyjde vstříc požadavkům USA na úplné, prokazatelné a nezvratné jaderné odzbrojení," cituje list The Wall Street Journal Jonathana Pollacka z výzkumného ústavu Brookings Institution. Jihokorejský prezident podle něj severokorejskému vůdci věří. Prezidenta Trumpa Pollack vyzývá, aby s Pchjongjangem komunikoval příměji. "Budou se tak lépe formulovat otázky, o nichž by se mělo jednat," dodává americký expert.

Severní Korea má podle něj a dalších západních analytiků o singapurský summit zájem. Už proto, že jeho úspěch by znamenal možnost navázání hospodářské spolupráce s USA a zmírnění sankcí. To by pro zemi, které hrozí hladomor, byla vzpruha k "přežití". Pchjongjang se však před schůzkou snaží získat co nejvýhodnější vyjednávací pozici.

To je důvod, proč během uplynulých týdnů několikrát pohrozil, že žádný summit s Trumpem nebude. Jako záminka se Pchjongjangu hodilo společné vojenské cvičení Jižní Koreje a USA nebo "nepřípustný a jednostranný nátlak USA na jaderné odzbrojení KLDR".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist