Vzpomínáte si na scénu z Pretty Woman, kdy Julia Roberts dostane od Richarda Gera spoustu peněz, aby si mohla nakoupit oblečení, a obchody ji odmítnou obsloužit? V podobné situaci jsou nyní obce a města České republiky. I těm se "válí" na účtech spousta peněz, jen je nemají jak utratit.

Obce se poprvé ocitly v situaci, kdy je celková výška jejich dluhů více než dvakrát menší než to, co mají uloženo na účtech bank. Úroveň zadlužení je nejnižší od roku 2006, zůstatky na běžných účtech za tu dobu stouply třikrát, největší skok zaznamenaly v roce 2016. Nezdá se ani, že by si musely dělat starosti v blízké budoucnosti: s růstem ekonomiky a díky změně zákona o rozpočtovém určení daní se letos mohou podle odhadů ministerstva financí těšit, že dostanou o 22,6 miliardy víc než loni. Jakkoliv čísla vypadají pozitivně (a také pozitivní jsou), obce zjistily, že i se spoustou peněz nemohou dělat prakticky nic.

Nemohou sehnat dostatečné množství firem, které by si najaly na "drobné zakázky" za pár jednotek milionů, třeba na opravu silnice, chodníků, škol, školek nebo třeba jídelen. Firmy, které jsou k dispozici (respektive které by měly volné kapacity), jsou zase podstatně dražší, než by podle představ obcí měly být. Slova senátora a primátora Teplic Jaroslava Kubery "Už aby byla krize!" lze samozřejmě brát s nadsázkou, nicméně ukazují, jak velký problém to pro řadu měst a obcí doopravdy je.

Rychlé řešení (pokud pomineme krizi) se nenabízí. Stavebnictví v prvním čtvrtletí stouplo o 11,1 procenta, nejvíc za posledních jedenáct let. Celkem má stavební výroba letos jít nahoru o bezmála deset procent, což by byl nejlepší výsledek od roku 2001. Jestliže v letech krize stavební firmy propouštěly − podle údajů Svazu podnikatelů ve stavebnictví odešlo od roku 2010 do konce roku 2016 přibližně šedesát pět tisíc lidí −, nyní hlásí akutní nedostatek zaměstnanců.

Současně se mění podmínky na trhu. Rychle rostou mzdy i ceny stavebních materiálů. Růst meziročních nákladů statistici vyčíslili na 2,4 procenta u ceny práce a na 2,3 procenta u cen stavebních materiálů. To je ovšem za stavebnictví jako celek. Firmy, které staví například bytové domy, hlásí meziroční zvýšení nákladů kolem deseti až patnácti procent. Firmy mají práce dost, mají spoustu zakázek od soukromého sektoru a nemusejí se státu podbízet cenou jako v krizi, kdy sleva klidně i o třetinu oproti projektantskému odhadu byla "normální". Jestliže byla krize pro mnohé stavební firmy likvidační, nyní to samé mohou říkat obce.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru