Prezident Miloš Zeman se v úterý odpoledne sešel s předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou. Řešili spolu, kdo vystřídá Baxu na konci září, kdy mu vyprší patnáctiletý mandát, a kdo se stane místopředsedou soudu.

"Dal jsem panu prezidentovi charakteristiku, jaké vlastnosti by měl mít nový předseda a místopředseda soudu a naopak jaké vlastnosti mít nemá," řekl HN Baxa po jednání s prezidentem s tím, že přednesl příklady několika soudců a soudkyň, které jeho představy splňují. Konkrétní jméno, koho by chtěl vidět na svém místě, však neřekl.

Baxa si zároveň nepřeje, aby ho nahradil někdo, kdo na soudu v současnosti nepůsobí. "Zdůraznil jsem, že soud je v dobré kondici a není potřeba, aby tam byl dosazen někdo zvenčí, kdo by to přišel zachraňovat nebo provětrávat," vysvětlil dál. "Odcházím s pozitivním pocitem. Shodli jsme se na tom, jaké by nové vedení soudu mělo být."

Prezident podle Baxy zatím stále nemá jasno, koho jmenuje novým předsedou a místopředsedou Nejvyššího správního soudu, nyní bude shánět podklady a rozhodne se "po zralé úvaze".

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se nechtěl vyjadřovat k tomu, co si Zeman o Baxových návrzích myslí. "Nebudeme ke schůzce dávat žádný komentář," řekl Ovčáček.

Kromě nového vedení soudu je ale ve hře i otázka dalšího Baxova působení. To však podle končícího předsedy neprobírali. Podle informací HN o tom bude jednat se Zemanem na konci června předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ten by Baxu rád viděl právě jako svého nástupce na Ústavním soudu.