Když začne Oszkár Világi hovořit o svém fotbalovém klubu DAC Dunajská Streda, očividně pookřeje a rozzáří se mu oči. I když na otázku, jestli je spokojen s výkonem aktuálně třetího klubu slovenské nejvyšší ligy, odpoví vesele: "Jsem v hluboké depresi." A popisuje infarktovou situaci − břevno v poslední minutě zápasu −, která v době konání rozhovoru znamenala právě ono třetí místo, i tak si ale DAC v příští sezóně nakonec po 25 letech zahraje předkolo Evropské ligy UEFA.  

Pokud jde o vlastnictví fotbalového klubu, Világi není na Slovensku výjimkou. Vladimír Poór, jeden z klíčových mužů stojících za vládní stranou Směr, vlastní lídra tabulky FC Spartak Trnava. Druhý v pořadí, MFK Ružomberok, patří Milanu Fiľovi, majiteli firmy Eco-Invest, která působí také v České republice. Čtvrtou Žilinu vlastní Jozef Antošík, jenž zbohatl stejně jako Fiľo na výrobě a obchodu s papírem a nyní působí podobně jako Világi i v potravinářství.

Klub DAC Dunajská Streda, který je symbolem maďarské menšiny na Slovensku, koupil Világi v zoufalém stavu v roce 2014 od íránského obchodníka s pochybnou pověstí. Világi nyní vlastní devadesát procent, zbytek patří městu Dunajská Streda. Za pomoci slovenských i maďarských státních peněz klub rekonstruuje stadion, z něhož se stala MOL Aréna.

Világy odmítá srovnání například s majitelem české Sparty Danielem Křetínským, který do Sparty lije stovky milionů korun. "Můj rozpočet je v porovnání se Spartou zlomek. Moje fotbalová filozofie je pracovat s mladými lidmi. Mám tým, kde je průměrný věk 23 let. Chci vychovat mladé fotbalisty, kteří budou úspěšní," tvrdí Világi, který kdysi údajně snil o tom, že se stane majitelem právě tohoto fotbalového klubu.

Na stadionu, jehož rekonstrukce by měla být dokončena letos, se ovšem prolíná i slovenská a maďarská politika. Maďarská vláda Viktora Orbána podporuje kluby Maďarů v zahraničí, sám Orbán byl i na zápasech v Dunajské Stredě. Slavná je fotka z bulvárního deníku, na níž je na tribuně Orbán, Világi a několik slovenských oligarchů.

Világi ovšem spojení mezi fotbalem a politikou odmítá. "Já mám radost, lidé mají radost. Kolem sebe mám půl milionu lidí, kteří fandí DAC," říká s odkazem na celou maďarskou menšinu na Slovensku. "A v Budapešti je i fanklub, odkud jezdí na naše zápasy pravidelně až tisíc lidí."

Világi i do vedení klubu dosazuje členy rodiny. Místopředsedou představenstva a sportovním šéfem je Jan Van Daele, belgický právník a snoubenec Világiho dcery Réky, jehož poznala na studiích v zahraničí.

DAC považuje Világi za jednu z mála věcí, kterou se může maďarská menšina chlubit. "Vždyť jsme v roce 1987 vyhráli Československý pohár. Je to část života. Když jsem se ženil, tak jsem šel na první poločas zápasu a potom do svatební síně," vzpomíná dnes Világi. Klub koupil za 600 tisíc eur − dráž, než by chtěl −, ale jak tvrdí, přináší mu radost stejně jako fotbalová akademie, kterou sám založil a kde dnes trénuje 250 dětí. "Není to žádná politika. Nechtěl bych to vyměnit za nic," tvrdí Világi. Jenže na stadionu se objevují i maďarští nacionalističtí rowdies s hesly a mapami odkazujícími k Maďarsku v hranicích před rokem 1918.

Jak připomíná komentátor Denníku N Peter Morvay, koupě, záchrana a rozvoj klubu pomohly Világimu ve vztazích s místními maďarskými nacionalisty. "Je to i důkaz, že je na tom dobře ve vztahu s Viktorem Orbánem," míní Morvay.

Oprava, 1. 6. 2018 v 8:38. V prvním odstavci jsme původně psali, že DAC v příští sezoně nezasáhne do evropských pohárů a opravili jsme na to, že se bude účastnit předkola Evropské ligy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist