Proč o nás píšete, že jsme populisté, vyčítal mi nedávno poslanec Okamurovy SPD Jiří Kobza. Termín populisté považuje za urážlivý, za nálepku, kterou se odpůrci snaží jeho hnutí zdiskreditovat.
Vysvětlování, že jde o označení, které se naprosto běžně používá v politologii a slouží jako prostý popis jistých politických proudů, nezabralo. A tak jsme raději přešli k předem domluvené otázce v rámci malé ankety, kterou jsme s kolegy zpracovávali. Kobzy, jakožto člena sněmovního výboru pro evropské záležitosti, jsem se zeptal, jaké jsou podle něj základní instituce Evropské unie.
A už to jelo. "Meziparlamentní unie", "Rada Evropy". A další perly. Naprosto nic nevěděl pan poslanec ani o tom, k čemu přesně Česko zavazují kvóty na přijímání uprchlíků. Přestože si jeho strana z odmítání kvót udělala svůj hlavní předvolební hit.
A tak je to s populisty všude na světě. Míru jejich nekompetentnosti jsme teď mohli sledovat v přímém přenosu v Itálii, kde rozehráli tragikomedii s názvem sestavíme vládu − nesestavíme vládu − sestavíme vládu. Ale zpět k poslanci Kobzovi a straně SPD Tomia Okamury, jejímž je členem. Stěžuje si na označení populista oprávněně?
Je pravda, že termín populista se často zneužívá. Nějaký politik navrhne například zvýšení daní pro bohaté či naopak jejich razantní pokles pro úplně všechny nebo třeba štědřejší sociální dávky a hned je označen za populistu. Nemusíme s takovými návrhy souhlasit, ale to ještě neznamená, že bychom je měli nálepkovat termínem populistické.
Zatočíme s nepřáteli lidu
Kdo jsou skuteční populisté? Ti, kteří "tvrdí, že jsou jediní reprezentanti lidu", píše v knize Co je to populismus profesor americké Princetonské univerzity Jan-Werner Müller, jeden z nejuznávanějších odborníků na politické myšlení na světě. "Populisté vyobrazují politické konkurenty jako součást nemorálních a zkorumpovaných elit," dodává Müller.
Okamurova SPD má ve svém programu: "Považujeme za nutné ukončit demo-demokracii, ve které vládnou kmotrovské stranické mafie. Falešné hry politických stran na levici a pravici přivedly naši republiku do bludného kruhu hlubokých dluhů, vysokých daní a krizí. Musíme prosadit změny, které vrátí občanům důvěru v budoucnost."
Jedná se o čítankový příklad populistické rétoriky − zkorumpované a zlodějské elity vás, milí občané, okrádaly a balamutily už příliš dlouho. Teď přicházíme my, kteří jako jediní budeme skutečně hájit vaše zájmy.
Co se dočtete dál
- V čem je rozdíl mezi Tomiem Okamurou a Andrejem Babišem, jaké zásadní chyby udělaly tradiční politické strany v Česku a jak by měly populistům čelit.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist