Severokorejský vůdce Kim Čong-un, vládnoucí jednomu z nejbrutálnějších režimů na planetě Zemi, dostal od amerického prezidenta Donalda Trumpa víc, než v co mohl doufat.
Za to, že podepsali vágní příslib, že budou řešit konec jaderných zbraní na Korejském poloostrově, se diktátorovi dostalo slov uznání od volené hlavy nejsilnější demokracie na světě a nádavkem ještě několik cenných rad o rozvoji realitního byznysu.
Ale konec ironie. To, co se stalo v Singapuru a co Donald Trump bude představovat jako svůj obrovský úspěch, znamená, že vláda Spojených států hází za hlavu veškerou politiku ochrany svobody a lidských práv i svazky se spojenci z liberálních demokracií budované na vzájemné důvěře a respektu.
Donald Trump v podstatě schůzkou s Kimem dovršil obrat v politice, kde má Amerika přednost před vším − včetně své vlastní budoucnosti jako státu bránícího hodnoty, jako je svoboda. Pokud se Donald Trump na základě 38 minut rozhovoru mezi čtyřma očima (a tlumočníky) rozhodl Kimovi důvěřovat jako partnerovi v jednání, tak mají důvody k obavám nejen dlouholetí američtí spojenci v Asii jako Jižní Korea nebo Japonsko, ale i Evropané svázaní s Amerikou poutem Severoatlantické aliance.
Co se dočtete dál
- Trumpovy výroky po jednání s Kimem musí vzbuzovat v Jižní Koreji hrůzu.
- A po této zkušenosti vyvolává plánovaná schůzka s Putinem obavy u Evropanů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.