Osmatřicetiletý Petr pracuje jako chirurg v pražské fakultní nemocnici a je se svou prací spokojený. Po letech praxe má slušný plat, s přesčasy a pohotovostmi 75 tisíc korun měsíčně. Atestaci má za sebou a slibnou kariéru před sebou. Bydlí za Prahou a do práce jezdí každý den více než 60 kilometrů.

Nedávno dostal nabídku na místo primáře v okresní nemocnici u svého bydliště za 200 tisíc měsíčně. Téměř trojnásobek toho, co dostává dnes, bez dojíždění. Když ale zjistil, že by byl na chirurgii jediným kvalifikovaným lékařem, vyrazilo mu to dech.

"Na oddělení by se mnou byl jen jeden mladý lékař, který nemá atestaci a musel by pracovat pouze pod mým dohledem. Uvědomil jsem si, že by to byla mzda strachu − daň za to, že by veškerá odpovědnost ležela na mně," popisuje chirurg, který nakonec nabídku odmítl.

Jeho případ není ojedinělý. Zoufalí ředitelé se snaží chirurgy, internisty či porodníky nalákat do neatraktivních lokalit na vysoký plat. Většinou marně.

Více než 140 tisíc korun základního platu za měsíc plus příplatky za služby nabízela nedávno například Lužická nemocnice a poliklinika v Rumburku primáři gynekologicko-porodnického oddělení. "Ani tak jsme lékaře nenašli a museli jsme porodnici loni zavřít," říká ředitel Petr Dubravec. Nemocnice nyní hledá internisty a chirurgy, kterým nabízí ještě více, až 200 tisíc základní mzdy bez započtených přesčasů a služeb. "Zatím ale bez úspěchu," dodává ředitel.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka není divu, že se lékařům do personálně zdevastovaných nemocnic nechce.

"Pokud je v nemocnici primář jediným atestovaným lékařem, tak nezabere ani 200 tisíc měsíčně. Takový primář je jednou nohou ve vězení."

Došlo už k tragickým případům, které jeho slova potvrzují. Loni si vyslechl rozsudek bývalý primář interního oddělení nymburské nemocnice Václav Hulínský, kterému na oddělení zemřel pacient s cukrovkou. Přímou vinu na smrti pacienta nesl mladý lékař Michal Křižanovič bez atestace, který pacientovi nepodával inzulin, protože si nevšiml, že je diabetik. Přesto nesl trestní odpovědnost i primář, který byl za oddělení odpovědný.

Ačkoliv by podle vyhlášky měli být na šedesátilůžkovém oddělení minimálně tři lékaři se specializovanou způsobilostí, primář byl na interně jediným atestovaným lékařem. Hulínský u soudu uvedl, že nebyl schopen kontrolovat všechny karty a spoléhal na informace ošetřujících lékařů. Mladý lékař po necelém týdnu propustil pacienta z nemocnice. O ukončení hospitalizace přitom rozhodl neatestovaný lékař, ačkoliv takovou pravomoc má pouze lékař se specializovanou způsobilostí. Tím byl jen primář.

"Měl bych to podepsat já, ale to bych tam musel být pořád," uvedl Hulínský a dodal: "Na někoho se spolehnout musíte, já to sám všechno neudělám." Primář i mladý lékař odešli od soudu s podmíněnými tresty a zákazem výkonu funkce primáře a lékaře na dva roky.

Nymburská nemocnice po několikaměsíčním hledání našla za odsouzeného primáře náhradu. Nový primář Branislav Štrauch zároveň působí v kardiocentru pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Ačkoliv jsou obě pracoviště vzdálená 67 kilometrů, má nový primář v nymburské nemocnici plný úvazek. Jak stíhá obě práce dohromady a zda se nebojí podobného osudu, jaký potkal primáře Hulínského, odpovědět nechtěl.

I ostatní nemocnice, kde slouží jediný atestovaný lékař, jsou velkým rizikem. Mít jediného kvalifikovaného lékaře na oddělení je nezákonné. "Personální vyhláška nemocnic říká, že jeden lékař s úvazkem 1,0 na celé oddělení není dostatečný," potvrzuje ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada. Přesto ale mnohá oddělení takto fungují. Oficiálně pracují na oddělení dva atestovaní lékaři, ale ten druhý je psaný jen na papíře. Osobně to zažil i lékař Jaromír Šrámek, který byl několik let patologem v jedné severočeské nemocnici. "Další patologové byli jen mrtvé duše. Dojížděli tam místo nich lékaři z vinohradské nemocnice v Praze," líčí Šrámek.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč jsou okresní nemocnice pro lékaře neatraktivní?
  • A jak k jejich devastaci přispěl současný stav postgraduálního vzdělávání?
  • Jak chce situaci řešit ministerstvo zdravotnictví?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se