Titanic se potopil 14. dubna 1912. Ve stejný den, kdy se narodil Kim Ir-sen. Zakladatel a na půl století vůdce Severní Koreje. Státu, který dovedl k perverzní dokonalosti kontrolu nad vlastními občany. Státu, který svou výzbrojí, armádou a militantní ideologií jako by vypadl z románu Julese Verna Tajemství ocelového města. A teď ještě dosáhl toho, že se jeho vůdce − Kim Ir-senův vnuk Kim Čong-un − setkal s americkým prezidentem za obrovské pozornosti světa, jako kdyby šlo o summit dvou nejmocnějších zemí naší sluneční soustavy.

Jak severokorejský režim dokázal přežít dobu studené války, odolávat všem změnám a udržet svoji diktaturu tak tvrdou a izolovanou od okolí?

V jihokorejském Soulu nemusí člověk při hledání odpovědí na tyto otázky vyhledávat jen akademické debaty a politologické studie. Může se sejít přímo se Severokorejcem, který přes Čínu uprchl a přestěhoval se do Jižní Koreje. Kdo může život Severokorejců vysvětlit lépe než jeden z nich?

Han Geum-uk pracovala v Pchjongjangu na poště. S manželem a třemi dětmi uprchli přes Čínu v roce 2005. Souhlasila se schůzkou s novinářem, jen nechtěla být na žádných fotografiích. Přece jen má pořád obavy z pronásledování, i po třinácti letech. Popisuje, jak vidí svět člověk, když je uzavřený uvnitř severokorejské diktatury.

Jak to všechno začalo

◼ Japonská okupace Koreje skončila v roce 1945. Sever obsadila sovětská armáda, jih americká.

◼ Na severu Sověti začali budovat mocenský systém podle stalinského vzoru. Jako vůdce si vybrali Kim Ir-sena, který prošel výcvikem v Rudé armádě.

◼ Nový stát budovali sovětští poradci, první ústavu Korejské lidově demokratické republiky (KLDR)
schválil Stalin.

◼ Po zemědělské reformě v roce 1946 a přerozdělení vlastnictví půdy odešlo mnoho Korejců na jih.

Odchod potenciálních odpůrců usnadnil Kim Ir-senovi udržení moci. V letech 1945 až 1951 uteklo ze severu 1,5 milionu Korejců.

◼ 9. září 1948 vyhlásil Kim Ir-sen KLDR.

◼ V letech 1950 až 1953 se odehrávala korejská válka.

Dohoda o příměří zakonzervovala oba státy v současných hranicích.

"Neměla jsem ani ponětí o tom, co se děje ve světě. V Severní Koreji není šance se to dozvědět. Normální člověk se nedostane k informacím, jak to vypadá v Jižní Koreji nebo jinde. Existuje jen státní televize. Výjimkou je jen oblast u hranic s Čínou, kde lidé chytají i jiné vysílání. Internet je dostupný jen v Pchjongjangu, ale upravený a cenzurovaný. Navíc přístup na něj komplikují časté výpadky proudu," popisuje Han Geum-uk.

Ještě donedávna byli podle ní Severokorejci zcela ovlivnění propagandou.

"Švagrová mi napsala dopis, ať se vrátím, že jsem zradila svou vlast a dílo velkého vůdce Kim Ir-sena. Matka mi říkala, ať radši zůstanu v Číně, protože Jihokorejci jsou zlí lidé. Prostě představa, jak vypadá svět, tam chybí. V posledních letech ale pomalu přibývá lidí, kteří informace mají. Také díky tomu, že v Jižní Koreji je už přes třicet tisíc severokorejských uprchlíků," říká bývalá úřednice.

Potvrzuje, že v Severní Koreji je skutečně základem kontroly rozvětvený systém informátorů tajné policie. Jejich přesný počet není známý. Jeden z bývalých zaměstnanců Ministerstva pro ochranu státní bezpečnosti (tam se zprávy o občanech sbírají), který uprchl, tvrdí, že jeden informátor připadá v průměru na padesát obyvatel.

"Nemůžete věřit nikomu. Nikomu nemůžete říci sebemenší stížnost, protože nevíte, zda to není informátor. Máte strach cokoliv říci. To je důvod, proč nejsou v Severní Koreji žádné protesty nebo povstání," říká uprchlice.

Na severu stála deset let v čele buňky, které se říká inminban neboli lidová skupina.

"Je to člověk, který má na starosti takových dvacet až třicet bytů a odpovídá za to, co se tam děje. Od odvozu odpadků až po hlášení, co se stalo. Tajné policii se hlásí například i hádka mezi manželi. Musí se podrobně informovat o jakékoliv události. Musela jsem podle instrukcí svolávat schůze a tam opakovat třeba to, že naše ekonomika má problémy kvůli americkým sankcím. Musela jsem také vybírat příspěvky pro armádu. Například každý musel dát brambory ze svého," vypráví Han
Geum-uk.

Běžný Severokorejec nemůže bez předchozího povolení měnit zaměstnání a nemůže volně cestovat ani po Severní Koreji. Cesta z jedné provincie do jiné či z jednoho města do druhého musí být povolena místními úřady a musí být řádně zdůvodněna. Stejně tak není možné se bez povolení stěhovat a už vůbec ne z venkova do Pchjongjangu. Jeho obyvatelé mají privilegované postavení.

Loajální, kolísající a nepřátelé

V rámci takzvaného systému songbun jsou Severokorejci rozděleni do tří základních skupin. V první jsou loajální obyvatelé. To jsou ti, jejichž předkové stáli vždy na straně režimu a kteří jsou považováni za jeho spolehlivou oporu. Druhou skupiny tvoří kolísající. Ti nejsou tak spolehliví a prověření, ale nikdo jim nedělá problémy, když k nim nezavdají příčinu. Na nejspodnějším místě jsou pak nepřátelé. Potomci nebo příbuzní těch, kteří se dostali do konfliktu s režimem nebo které zapudila vládnoucí Korejská strana práce. Ti nemají šanci na kariérní vzestup nebo studium.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.