Schůzky s ministrem školství, dopisy od premiéra, setkání s naštvanými akademiky. Poslední dny jsou pro rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka hektičtější než kdy dřív. Před dvěma týdny se rozhodl odvolat vlivného profesora Vladimíra Maříka z čela kybernetického ústavu při ČVUT a od té doby je o jeho škole stále slyšet. Nyní Petráček poskytl rozhovor HN, první od odvolání Maříka.
I přes tlak politiků nebo protesty zaměstnanců Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) není podle rektora Maříkův návrat do čela ústavu možný. "Jedna z posledních rozebíraných představ spočívá v tom, že pan profesor bude mít uvnitř ústavu možnost řešit své projekty. Pravomoci by si pak nechal nastavit od nového ředitele ústavu, který vzejde z mezinárodního výběrového řízení," vysvětluje Petráček.
Přeje si také, aby Mařík na škole působil jako takzvaný ambasador pro digitalizaci a robotizaci. "CIIRC je jen malou součástí, jen dvěma procenty výkonu školy. Ale my chceme celou školu zapojit do moderních procesů a do nových věcí, které tu probíhají. Bylo by dobré nahlížet na to nejen z úhlu pohledu malé součásti, jak to pan profesor většinou cítí," podotýká Petráček, který s Maříkem v posledních dnech pravidelně jedná o jeho budoucnosti.
Odvolání profesora
◼ Rektor ČVUT Vojtěch Petráček odvolal šéfa Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky před čtrnácti dny. Odůvodnil to ve svém třístránkovém vyjádření tím, že Mařík není týmový hráč a že šíří nepravdy o ČVUT. Mařík se krátce poté nechal slyšet, že jde o osobní útok a že jemu a ústavu, který vybudoval, rektor nepřeje.
◼ Stalo se tak jen krátce po odvysílání dokumentu A člověk stvořil robota, kde Mařík popisuje těžkosti při zakládání ústavu. Rektor ho před jeho odvysíláním vyzval, aby jeho uvedení zabránil.
◼ Za profesora a průkopníka Průmyslu 4.0 se v petici postavili jak zaměstnanci ústavu, tak premiér Andrej Babiš nebo primátorka Adriana Krnáčová (oba ANO), kteří poslali Petráčkovi dopis, aby odvolání přehodnotil.
Auditoři v ústavu
◼ Petráček si stojí za svým. Říká ale, že si Maříka jako odborníka váží a chce, aby v ústavu zůstal, jen ne jako ředitel. Na Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky navíc tento týden zamíří auditoři, aby prozkoumali jeho financování.
Profesor ale naději na návrat do čela ústavu nevzdává. "Buď mě pan rektor vrátí do funkce a umožní mi dokončit projekt vybudování ústavu, který končí v roce 2020, a pak budu dělat, co umím. Pokud nevyhoví zrušení mého odvolání, zůstanu pracovníkem ústavu do té doby, dokud bude mít smysl ústav ještě podporovat. Mým prioritním cílem je mít možnost dobudovat CIIRC. O tom vedeme nyní s panem rektorem denně konstruktivní dialog," uvedl Mařík pro HN. Obává se, že ústav budou kvůli změně šéfa opouštět zaměstnanci. Už nyní tři z nich podali výpověď.
Petráček ale věří, že se rozbouřený CIIRC brzy uklidní. Ubezpečuje, že na ČVUT neprobíhá válka, jak to vykresluje Mařík. "Potřebujeme ochránit, co jsme na škole vybudovali. Odvolání profesora Maříka byl v tomto směru jeden z důležitých kroků," vysvětlil v rozhovoru své rozhodnutí Petráček s tím, že šéf kybernetického ústavu napadal nový systém spolupráce mezi fakultami a ústavy ČVUT.
"Pro univerzitu bylo nebezpečné a manipulativní, když vyvolal poplašnou zprávu o tom, že je ústav ohrožen. CIIRC nikdy ohrožen nebyl, není a nebude. Je to pro nás jedna z priorit," říká rektor.
Naráží na to, co Mařík několikrát zdůrazňoval v dokumentu A člověk stvořil robota, který Česká televize odvysílala jen pár dní před Maříkovým odvoláním. Profesor tam tvrdil, že na činnost ústav nedostal od školy ani korunu. Přestože dokument, který zaplatil CIIRC a Maříkova firma Certicon, nepatří mezi oficiální důvody Maříkova odvolání, Petráčka tyto výroky rozzlobily.
"To byla prokazatelná lež, navíc profesor Mařík se nerovná celá budova CIIRC. Abychom si ověřili realitu všech finančních záležitostí, povolal jsem auditora, který prověří zdroje ústavu, financování stavby a úvěr. Jako nový rektor si potřebuji vyjasnit všechny možné nesrovnalosti na univerzitě a toto je jedna z nich," popisuje.
Za odvolaného Maříka se minulý týden postavil i designovaný premiér Andrej Babiš. Označil ho za eso české informatiky a vyzval rektora, aby zvážil Maříkův návrat do čela ústavu. "Chystám se panu premiérovi odpovědět a vše vysvětlit. Pokud jde o pojem eso informatiky, myslím, že to není správné tvrzení," podotýká rektor ČVUT s tím, že Mařík je sice významný odborník, ale někteří kolegové ze stejného oboru, jako například profesor Jiří Matas, jej co do počtu vědeckých publikací nebo citací převyšují.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist