Detailní výsledky stranického referenda ČSSD o vstupu do menšinové vlády Andreje Babiše zůstanou zatím zavřené v Lidovém domě. Strana odmítá zveřejnit podrobné výsledky hlasování, přestože to její představitelé slibovali novinářům i svým členům. HN se podařilo získat informace o hlasování až na úroveň místních organizací ze čtyř krajů.

Strana zveřejnila zprávu o tom, jak dopadlo hlasování v jednotlivých krajích, veřejnost však nemá možnost kontroly na úrovních okresů nebo místních organizací. "Pokud to nezveřejní, tak tím znevěrohodní celé referendum," řekl senátor za ČSSD a bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Dodal, že osobně dostal slib zveřejnění i po jednotlivých místních organizacích. "Tajemník mě o tom opakovaně ujišťoval právě proto, aby si každý mohl zkontrolovat, jestli to spočítali správně," uvedl Dienstbier.

Už před koncem referenda potvrdil HN záměr výsledky zveřejnit místopředseda strany a pardubický hejtman Martin Netolický. "Zveřejněny budou nejen celkové výsledky, ale i po jednotlivých krajích a místních organizacích," uvedl několik dnů před koncem hlasování.

Hamáčkův boj o vládu

◼ O vládě ANO a ČSSD podporované komunisty jedná šéf ČSSD Jan Hamáček s premiérem Andrejem Babišem od letošního února. Chtěl však, aby o vstupu do kabinetu rozhodla celá členská základna v referendu.
◼ Hlasování se konalo od 21. května do 14. června. Jednotliví členové hlasovali ve svých místních organizacích. Výsledky pak sbíral Lidový dům i třeba krajské stranické buňky. Celkové výsledky oznámil Hamáček 15. června.
◼ V novém kabinetě hraje ČSSD o pět ministerských křesel: Jan Hamáček míří na post ministra vnitra, Petr Krčál na resort práce a sociálních věcí, Miroslav Toman na zemědělství, Antonín Staněk na kulturu. Kontroverzní osobou je kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche, kterého odmítá jmenovat prezident Miloš Zeman.

Když však HN požádaly tiskový odbor strany o slíbené výsledky, obdržely pouze odpověď, že podrobnosti o hlasování jsou interní informace a že veřejnosti musí stačit výsledky po krajích. "Data detailně poskytovat nebudeme. Jednotlivé stranické buňky tyto informace mají," uvedl tiskový mluvčí strany Petr Vurbs.

K výsledkům se nedostal ani politolog Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín, který má ke straně blízko. "Půjde spíše o technickou věc. Chtěli jsme výsledky analyzovat, ale ty se budou teprve zpracovávat. Nemyslím, že by v tom byl zlý úmysl," komentoval situaci Šaradín.

Naopak politolog Jiří Pehe říká, že ČSSD nechce zveřejnit data, protože by se ukázalo, podle jakých linií probíhá názorový střet ve straně. "Je pro ně riskantní data zveřejnit, protože by to mohlo ještě více přispět k současnému procesu štěpení," řekl Pehe.

Podle šéfa Senátu za ČSSD Milana Štěcha není třeba výsledky takto podrobně zveřejňovat. Ačkoli Štěch platí za jednoho z největších odpůrců vlády ANO a ČSSD, nepochybuje o tom, že hlasování strana sečetla dobře. "Kdyby to tak nebylo, určitě by se mi už někdo z kolegů ze strany ozval," řekl.

Stranické tajnosti kolem hlasování vadí i na nižší úrovni. Výsledky by například zveřejnil okresní šéf strany v Pardubicích Leoš Malina. Připustil, že padlo usnesení, že se nebudou zveřejňovat dílčí výsledky. "Z toho mi vyplývá, že po skončení vše zveřejníme," řekl Malina.

Referendum o vládě v ČSSD

HN získaly podrobné výsledky ze čtyř krajů: Ústeckého, Libereckého, Jihomoravského a Pardubického. Kontrola dat ukazuje, že hlasy jsou sečteny správně. To oslovení členové nezpochybňují, podle nich by z výsledků bylo "příliš patrné", že v místech, odkud pocházejí budoucí členové vlády, je vidět jejich vliv na hlasování. Budoucí možný ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál šéfuje ČSSD v Kraji Vysočina. Tady podpořil vstup do Babišovy vlády nejvyšší podíl členů − pro bylo přes 76 procent hlasujících.

Podobný výsledek hlásí Středočeský kraj, odkud je předseda strany a možný budoucí ministr vnitra Jan Hamáček. "Vadilo mi, že třeba vedení pražské organizace bylo zpočátku velmi výrazně proti účasti ve vládě. Když se ale ukázalo, že budou mít nominanda na ministra zahraničí, tak změnili názor," potvrdil Štěch.

Díky výsledku v referendu, kde bylo pro přes 58 procent členů, probíhají jednání o menšinové vládě strany s hnutím ANO za podpory komunistů. ČSSD by měla mít v kabinetu pět ministrů.

Referendum o vládě v ČSSD