Do tiskové konference, na které hodlal premiér Andrej Babiš v pátek oznámit nové ministry budoucí vlády, zbývaly už jen hodiny. Končící ministr vnitra Lubomír Metnar stále nevěděl, jaké bude jeho působení v nové vládě. Řeč o tom nebyla ani na ranním jednání končícího kabinetu. Až těsně před odchodem Babiše na tiskovou konferenci, kde měl nová jména oznamovat, se Metnar dozvěděl, že s ním premiér počítá na post ministra obrany. Podobně vznikala i kandidátka dalších nových členů vlády, kteří mají v kabinetu nahradit ministry za ANO, kteří se "neosvědčili".

"V pátek chvíli před oznámením jmen si mě pan premiér vzal stranou," popsal Metnar. Údajně si spolu sedli na Úřadu vlády a vše probrali. "Řekl jsem panu premiérovi svůj názor a nakonec jsme se domluvili, že nominaci přijmu," uvedl Metnar, který se tak stal nominandem na ministra obrany.

Systémem "last minute" se o své nominaci dozvěděla i možná budoucí ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. "Bylo to velmi krátce před zveřejněním jmen. Myslím, že den před tím," potvrdila současná prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a zároveň viceprezidentka Hospodářské komory ČR.

V případě Novákové se přitom jednání o možném ministerském postu vedla už dlouhou dobu. Uvedla, že jí Babiš nabízel členství již ve svém prvním kabinetu, který je v demisi a zítra končí. "Oslovil mě několikrát, ale opakovaně jsem tehdy odmítala," řekla Nováková.

Uvedla, že z počátku ministerský post vůbec nepatřil mezi její ambice a hodlala svou kariéru "dosloužit" coby viceprezidentka Hospodářské komory ČR, kde má mandát ještě na dva roky. "Pak jsem Babišovi volala, že se chci sejít a popovídat si o tom, asi před měsícem," řekla nominadka na ministryni průmyslu a obchodu.

Babiš na dotaz, proč s oznámením nominací možným budoucím ministrům čekal na poslední chvíli, neodpověděl. "Je to lež," napsal pouze v SMS.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.