Vypadá to na revoluci. Kdo byl uplynulý víkend na pražském hudebním festivalu Metronome, kdo ten nadcházející zamíří na přehlídku Aerodrome, příští týden na koncert Rolling Stones v Praze nebo v srpnu na festivaly Let It Roll, Brutal Assault či Hip Hop Kemp, peníze může nechat doma.
Stovky tisíc Čechů si zvykají na takzvané chytré náramky od společnosti Intellitix, v zahraničí už dávno rozšířené. Princip? Jednoduchý. Nejpozději u vstupu člověk vymění lístek za náramek, nejlépe už dopředu ho nabije penězi. A za pivo i jídlo platí pouhým přiložením čipu ke čtečce.
Čerstvá zkušenost z jinak vydařené víkendové akce Metronome ukazuje, kde to má mouchy. Fronty u vstupu se tvořily stejně, a když festival skončil, za vrácení zbylé částky si pořadatel chtěl naúčtovat padesát korun a pak lidem vracet jen od padesáti korun výš. Jinými slovy: komu na účtě zbyla necelá stovka, měl smůlu, vše propadlo organizátorům.
Mnozí, třeba včetně vlivného reportéra Janka Rubeše, to kritizovali na sociálních sítích. Festival, jenž bezhotovostní systém užil prvně, nejprve přiznal "chybu v komunikaci" a nakonec oznámil, že z účtů nebude strhávat nic. Řešení férové, ale jednorázové.
Úvaha je samozřejmě taková, že kdo zaplatí dva tisíce za lístek, na nějakou padesátikorunu hledět nebude. Poučení zní, že to nestačí napsat petitem do podmínek užívání služby, nýbrž vytroubit velkými písmeny na hlavní stránce webu. "Nejde mi o peníze, ale o princip," stěžovali si lidé nejčastěji.
Co se dočtete dál
- Dokážeme se přenést přes počáteční nechuť a pocit, že jsme očipováni jako medvěd v rezervaci?
- Jaké výhody bychom z toho měli?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.