Developeři by v Praze už brzy mohli dostat více možností, kde stavět byty. Městští urbanisté navrhují, aby magistrát zmírnil desítky let staré normy, které po nich při výstavbě vyžaduje. Konkrétně chtějí z pražských stavebních předpisů vymazat paragraf, který určuje, jak má být každý byt osvětlen slunečními paprsky. Koalice v Praze se o podobu normy pře, nicméně v úterý městská rada návrh urbanistů podpořila, když pro něj hlasovali všichni radní za ANO a náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Novelu předpisů nyní musí ještě kodifikovat Evropská komise.

"Dnes musí stavba splňovat absurdní podmínku, aby 1. března dopadaly přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy bytu po dobu 90 minut. Stavebníci jsou tak nuceni projektovat budovy prapodivných tvarů a orientace, aby normu splnili. Proto se snažíme tyto absurdity odstraňovat," vysvětluje ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč.

Požadavek na proslunění je podle IPR přežitek ještě z dob minulého režimu, začalo se podle něj stavět na přelomu 60. až 70. let. Cílem návrhu je umožnit, aby v metropoli vznikalo více bytů. Výstavba v posledních letech stagnuje a kvůli vysoké poptávce je stále obtížnější koupit či si pronajmout byt. Ceny kvůli tomu letí prudce nahoru a bydlení se v hlavním městě stává čím dál nedostupnějším.

Co brzdí výstavbu

Sbírání razítek

Situaci na pražském rezidenčním trhu komplikují zdlouhavé schvalovací procesy. Developerům trvá měsíce, než se jim vůbec podaří získat všechna razítka úřadů a dalších zúčastněných, aby mohli žádat o povolení stavby. Ministerstvo pro místní rozvoj chce, aby do budoucna nemuseli developeři obíhat desítky úřadů a stačilo jim jedno razítko od jednoho úřadu. To má zajistit nový stavební zákon.

Úředníci jsou pomalí

Stavební úřady jsou pomalé a developeři si stěžují, že často nedodržují správní lhůty. Firmám trvá v Praze až deset let, než se jim podaří svůj projekt přenést z papíru do reality.

Hledání formálních chyb

Povolování staveb často brzdí spolky, které se odvolávají proti formálním nedostatkům. Jsou tak schopné povolení od úřadů oddálit o roky.

 

90 minut

musí 1. března svítit sluneční paprsky do pražských bytů na třetinu podlahové plochy.

Kvůli požadavku na proslunění navíc podle IPR není prakticky možné, aby vznikala takzvaná bloková výstavba, která je typická například pro Vinohrady či Dejvice. Tímto způsobem přitom chtějí developeři v Praze do budoucna opět stavět, především velké rozvojové projekty. Příkladem je společnost Sekyra Group, která plánuje budovat tisíce bytů na území bývalého smíchovského nákladového nádraží. Pokud požadavek na proslunění zůstane v pražských stavebních předpisech, hrozí podle IPR, že namísto bytů budou muset developeři v některých patrech vytvářet kanceláře či ateliéry.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.