Krátce po zahájení druhého poločasu finálového utkání mistrovství světa ve fotbale vběhli na hřiště v moskevských Lužnikách čtyři lidé převlečení do policejních uniforem. Aktivisté ruské skupiny Pussy Riot tím chtěli upozornit na chování místní policie. Jejich akce ale nebyla jediná, která Kremlu kazila potěšení z dobře zorganizovaného šampionátu. Diskuse vyvolalo také video chorvatského fotbalisty Domagoje Vidy, který věnoval vítězství nad Ruskem svým ukrajinským přátelům. Hovořilo se i o hladovce ukrajinského režiséra Olega Sencova.

"Občas lituju, že už není rok 1937," křičí na videu policista na zadržené členy skupiny Pussy Riot. Odkazuje na represe v době sovětského diktátora Josifa Stalina. "Nasaďte jim náramky!" rozčiluje se a obviňuje zatčené, že poškodili Rusko. Vysvětlování spoluzakladatele Pussy Riot Petra Verzilova, že oni jsou naopak proruští, zjevně příliš nevnímá.

Verzilov je manželem Naděždy Tolokonnikovové, která byla spolu s Marijou Aljochinovou v roce 2012 odsouzena do vězení kvůli vystoupení v moskevském chrámu Krista Spasitele. Obě ženy se nedělní akce na stadionu nezúčastnily.

Naprostá většina Rusů na internetu a sociálních sítích protestní akci odsuzuje. "Zkazili nám svátek, debilové," napsal například na Twit­teru člověk s přezdívkou Valdemar Moskovskij, který jako první publikoval video z policejní stanice. V podobném duchu se nesly také komentáře pod prohlášením Pussy Riot na Facebooku.

V něm skupina žádá, aby se ruští policisté chovali slušně i dál, nejen během šampionátu. "Mistrovství světa ukázalo, že může existovat nebeský policista v překrásné budoucnosti Ruska," napsala skupina s odkazem na obraz sovětského avantgardního umělce Dmitrije Prigova. Ten často pracoval s motivem nebeského policisty chránícího klidný spánek dětí, rozmlouvajícího s Bohem a obdařeného dalšími pozitivními vlastnostmi. Takovými, které se moc neshodují s chováním skutečných policistů v Rusku.

Dnešní aktivisté požadují osvobození všech politických vězňů, odmítají souzení lidí za lajky na sociálních sítích a chtějí povolit politickou konkurenci v zemi. Nakonec požadují také proměnu všech policistů na ty nebeské.

Skupina Pussy Riot ale nebyla jediná, kdo narušoval snahu Kremlu tvářit se, že mistrovství světa ve fotbale má výhradně sportovní rozměr. "Je zajímavé, že Ukrajina na šampionátu vůbec nehraje, ale všichni se baví jen o ní," napsal po utkání Rusko–Chorvatsko moskevský novinář Ivan Davydov.

Narážel tak na rozruch kolem videa, které natočil chorvatský reprezentant Domagoj Vida, bývalý obránce Dynama Kyjev. Ten křičel, že vítězství je dárek pro celou Ukrajinu. FIFA ho oficiálně napomenula za míchání sportu a politiky. Vida se omluvil, v každém dalším zápase na něj ale ruští diváci pískali.

Z Ukrajiny pochází i režisér Oleg Sencov, odsouzený za údajnou přípravu teroristického činu na dvacet let vězení. Před mistrovstvím vyhlásil rodák z anektovaného Krymu hladovku, kterou drží již 65 dní. Požaduje propuštění všech ukrajinských politických vězňů v Rusku, kterých je podle jeho počtů 64. Po celém světě, včetně Prahy, proběhly demonstrace na jeho podporu. Jeho matka Ljudmila napsala dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, ve kterém ho žádá o milost pro svého syna. Odpovědi se ale nedočkala.

jarvis_5b4cdd83498e8cf85b80a757.jpeg
Finále fotbalového mistrovství světa v Moskvě narušili lidé, kteří vtrhli na hřiště. K odpovědnosti se přihlásila protestní skupina Pussy Riot.
Foto: Reuters
jarvis_5b4cdd83498e8cf85b80a75b.jpeg
Domagoj Vida, který se v utkání s Ruskem výrazně zasloužil o postup Chorvatů do semifinále, umístil na sociální sítě video, na kterém věnoval vítězství Ukrajině.
Foto: ČTK/AP

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist