Noční vlci jezdí na motorkách s ruskými vlajkami, polovojenská skupina Slovenští branci chodí do škol a učí děti, jak se střílí ze samopalu. A dohromady chtěli provozovat v Dolní Krupé u slovenské Trnavy vojenské muzeum, kde je ale také střelnice a výcviková dráha pro pásová vozidla. Pokud někdo hledal definici hybridní hrozby připravované Ruskem, tak to je ono.

Slovenský ministr obrany se probudil až poté, co médii prosvištěla série fotografií z dronu, která ukazovala objekt jako docela slušně vybavenou vojenskou základnu. A debatuje se o tom, jak moc proruská slovenská společnost je, když dopustila, aby si tu Noční vlci, tedy především nástroj ruské propagandy, zřídili evropskou pobočku a aby se tu cvičila polovojenská skupina vedená Peterem Švrčkem. Ten se podle listu Sme v šestnácti v Moskvě inspiroval tamní vojenskou kulturou a dostal kozácký (a možná bůhvíjaký další) vojenský výcvik.

Po tom, co jsme viděli na Krymu a na východní Ukrajině, je opravdu s podivem, že členský stát Evropské unie a Severoatlantické aliance na svém území strpí existenci něčeho takového, jako je objekt v Dolní Krupé. Buď to svědčí o tom, že tento stát a jeho instituce jsou tak slabé, že nechají zástupce cizí mocnosti dělat si na svém území, co si cizinci zamanou. Anebo − a to je možná horší − se to děje s vědomím příslušných úřadů. Slovenští branci se totiž ohánějí tím, že spolupracují s tajnou službou a policií. Vlastně ani nepřekvapí, že šéf slovenské pobočky Nočních vlků, podnikatel Jozef Hambálek, je motorkářský a podnikatelský kamarád exministra vnitra Roberta Kaliňáka.

Ať už je to jakkoli, i odhalením toho, co všechno se za vysokými zdmi a žiletkovým drátem v Dolní Krupé skrývá, dosáhl Kreml zajímavého propagandistického vítězství − znervóznil úřady a podkopal důvěru části občanů vůči institucím jednoho členského státu EU a NATO. Téměř jako podle příručky hybridních operací.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist