Město Rafina a jeho okolí na jihu Řecka se v úterý stalo symbolem jednoho z celosvětově nejtragičtějších požárů za posledních 20 let. Obětí je více než sedm desítek a číslo kvůli vysokému počtu nezvěstných nemusí být konečné. Na druhé straně kontinentu, ve Švédsku, zase oheň v posledních dnech zničil zhruba 20 tisíc hektarů lesa.
Letošní extrémně vysoké teploty i na neobvyklých místech, jako je Skandinávie, jsou podle klimatologů anomálií.
"Už od pozdního jara trvá v Evropě velmi neobvyklá situace. Nad severozápadní Evropou se udržuje hřeben vysokého tlaku vzduchu, který s občasnými výkyvy pokrývá Anglii, Německo a právě Skandinávii. To mimo jiné způsobuje i neobvyklé teplo v těchto oblastech," říká Aleš Farda, vedoucí Oddělení klimatického modelování Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.
V Řecku kvůli tragédii vyhlásili třídenní státní smutek. Oheň severovýchodně od Atén pronikl do obytné zástavby. Ušetřena nebyla ani letoviska na východním pobřeží Attiky. Hořelo ale i jinde, třeba západně od Atén.
Necelé stovce turistů v pondělí večer vypadla v hotelu Kinetta Beach elektřina. Turisty obtěžoval i nepříjemný dým, který se zvedal kvůli hašení požárů z letadel, uvedl Stanislav Zíma z CK Exim Tours.
Řadu lidí v okolí již zmíněné Rafiny zachránil skok do moře a plavání co nejdál od břehu, uvedla agentura AP. Ne všem se ale podařilo přežít.
Co se dočtete dál
- Proč je obnova severských lesů poměrně snadná, zatímco ve Středomoří je to nesmírně komplikované.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.