Premiér Andrej Babiš postupně přebral ČSSD i kolegům z hnutí ANO několik témat, díky kterým se jako politik může zviditelnit. Předseda vlády se například výrazně angažuje v zahraniční politice. Aktuálně se ujal migrace, i když obě oblasti primárně spadají pod šéfa diplomacie a současně ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Babiš ale bude řešit navíc také důchodovou reformu, vědu, korupci a problematiku rovnosti žen a mužů.

Pro přípravu změn v důchodovém systému Babiš vytvořil už dříve pracovní skupinu. Minulý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál požadoval, aby téma typické pro sociální demokracii přejal jeho resort, a tedy ČSSD. Po jeho nedávném odchodu má ministerstvo vést Jana Maláčová a ta už takovou ambici nemá. Podle ní se však ministerstvo do práce Babišovy skupiny aktivně zapojí. "Neexistuje důležitější věc, na které musí být co nejširší politický konsenzus, než je důchodová reforma," řekla Maláčová.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se mimo jiné dočtete, co si o Babišově kumulaci funkcí a přebírání agendy resortů patřících ČSSD myslí politolog Lukáš Jelínek.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se