Sdílené ubytování přes americkou internetovou platformu Airbnb provozují v Česku tisíce pronajímatelů. Stále častěji se však v diskusi o tomto novodobém fenoménu krátkodobých pobytů objevuje otázka, zda je toto ubytování skutečně sdílené.
Původně zdánlivě neškodná služba si v průběhu let získala řadu skalních odpůrců, kteří tvrdí, že kvůli Airbnb se vylidňují centra měst a ubývá nemovitostí, jež by využívali místní obyvatelé. Internetové platformy se navíc chytili vynalézaví podnikatelé, kteří přes ni provozují regulérní byznys.
"Podle nás se nejedná o sdílené ubytování, ale ubytování v soukromí a poskytování ubytovací služby v soukromí. Sdílení, kdy někdo občasně pronajímá třeba pokoj, může být maximálně do 20 procent. Zbytek je v podstatě podnikání," říká prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek.
To, jak byznys přes Airbnb v Praze kvete, dokládá analýza poradenské společnosti Colliers International. Podle ní v loňském roce nabízelo na on-line platformě více než jednu nabídku 69 procent pronajímatelů. V tom Praha v Evropě dominuje, nejvíce se jí blíží Varšava či Barcelona.
Co se dočtete dál
- Počty pražských nemovitostí na Airbnb neustále rostou.
- Jak službu regulují některé evropské metropole?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.