Všecko, docela všecičko nás jistým způsobem hypnotizuje. Film, kniha, opera, divadlo, koncert − to vše je forma řízené meditace. Třeba takový George Lucas a stovky lidí kolem něj pracovali mnoho let usilovně na tom, aby vytvořili oněch 121 minut řízené, asistované meditace, která se pouští ve tmě kina. Tolik peněz! Tolik času účetních a umělců, těch kulis, triků a umu, co to muselo stát, uměle vytvořit ono dvouhodinové zdání skutečného děje.

Jenže i budova kina samotného k nám mluví. Každý architekt se přece snaží svou tvorbou něco říci, něco sdělit. I budovy, které byly nastokrát stavěny s architektonickým úmyslem "nic neříkat". Zrovna třeba paneláky na nás svým "mlčením" řvaly nejvíce. Trčely zívajíce na nás svou depresi a našeptávaly nám, že i my máme podobně mlčet a podobně se tvářit.

I přednáška − nebo i tento článek, stejně jako kterýkoli jiný − je formou řízené meditace. Kantor či sloupkař vás zve: přemýšlejte jako já, podívejte se na tuto věc tak a tak. Zkrátka chce, abyste viděli či věděli to co on. A dál: vábí nás a mluví k nám sofistikovaným způsobem třeba i reklamy a politické slogany. Mnohdy nás celoživotně a nevědomky ovlivnily myšlenky filozofů či dávno překonaných ekonomů, útržky z kázání, poučky babiček, zážitky, které jsme mnohdy ani nechtěli mít, a tak dále. To vše nás celoživotně ovlivňuje a vytváří náš pohled, a tedy i reakci na svět.

V širším slova smyslu nás pak hypnotizuje naše ideologie. V kladném příkladě se třeba rutinně hypnotizujeme do stavu, že "věříme tomu, že" všechna lidská stvoření jsou si rovna. Nebo že peníze mají nějakou hodnotu. Neustále si to opakujeme, že tomu přece věříme, ujišťujeme se o tom, zapisujeme to do svých ústav a základních listin. Je to věc, které chceme věřit (i když se tu a tam vloudí pochybovačná otázka a situace), a věříme, že je dobré této věci věřit. Je to naše víra, naše dohoda, naše sdílená ideologie, naše úvaha… a v posledku naše meditace, skrze niž se necháme řídit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru