Sberbank, Kaspersky Lab nebo Yandex jsou jména špičkových ruských firem, z nichž by za normálních okolností mohly být úspěšné globální společnosti, které by zvyšovaly prosperitu Ruska a jeho občanů.

Ale jak výmluvně dokládá Igor Kolomeysky, šéf Sberbank International, v rozhovoru pro Hospodářské noviny, nemohou být. Základním důvodem je postoj vedení ruského státu, který tyto společnosti nějakým způsobem kontroluje. Zatímco Kolomeysky hovoří o nových technologiích, platformách, start-upech, tedy o věcech bytostně spojených s jedenadvacátým stoletím a budoucností, ruský prezident Vladimir Putin a další sovětští nostalgici kolem něj se chovají jako za Bismarcka v 19. století. Vedou mocenskou politiku, která vytváří z Ruska nedůvěryhodného partnera. Tato nedůvěra se pak takřka automaticky přenáší na ruské polostátní firmy. To je jedna strana mince.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Sberbank a její, slušně řečeno, redukované plány jsou učebnicovým příkladem toho, že se ruské vedení chová tak, že neumí zajistit prosperitu vlastních občanů, vlastních firem i vlastního státu.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se