Americká společnost Netflix zavedla neomezenou dovolenou pro své zaměstnance v roce 2004. Rozhodně na tom netratila − ani na tržbách, ani na ziscích, ani na hodnotě firmy. V dalších letech se přidaly některé firmy ze Silicon Valley. V roce 2014 došel trend neomezených dovolených do Velké Británie, kdy se jako první nekonečným volnem pochlubila společnost Virgin Richarda Bransona. Pravda, platila jen pro vybrané skupiny zaměstnanců, ale přece… V Česku se fenomén dovolené bez limitu poprvé objevil loni, kdy jej zavedla brněnská IT firma Artin. Posléze se přidalo pár dalších.

Nutno dodat, že nekonečné volno nenabízejí firmy svým zaměstnancům z čistého altruismu. Zahraniční zkušenosti potvrdily, že firma, která svým lidem věří, dostane na oplátku nejen větší loajalitu, což se v aktuální době takřka nulové nezaměstnanosti cení, ale také velkou dávku produktivity. Prostě zaměstnanci cítí, že si volno musí zasloužit, a chovají se podle toho.

Paradoxně to často končí tím, že si nakonec berou méně dovolené, než na kterou mají nárok.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč si zaměstnanci na dovolené často neodpočinou a jaké výhody by měla povinná přestávka na pár měsíců pro celou ekonomiku?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se