Odvolávám, co jsem přivolal, a slibuji, co platilo dřív. Elon Musk vystoupil z role vizionáře a vcítil se do role popleteného krále z pohádky Pyšná princezna. Šéf a největší akcionář automobilky Tesla si náhle uvědomil, že stažení firmy z burzy nebyl nejlepší nápad. S jejími akciemi se tedy bude obchodovat, jako by nic neřekl a nenapsal.

Ale on řekl a napsal. Tři týdny starý tweet o tom, že nabídne za akcii Tesly 420 dolarů a že financování má zajištěno, měl zásadní dopady. Na burzu, investory i na Muskovu věrohodnost.

Způsob, jakým plán odvolal, dělá z celé epizody frašku. Musk zmínil, že někteří menší akcionáři mu řekli, "aby to nedělal". Těžko věřit, že si do té doby neuvědomil, kolik fondů by muselo své podíly v Tesle prodat prostě proto, že jejich statut neumožňuje ponechat si akcie firmy, které nepodléhají burzovním regulím. Určitě pro něj nemůže být novinkou, že i pro drobné investory není perspektiva dlouhodobého držení akcií, z nichž ještě dlouho nekápne ani dolar na dividendě, jejichž kurz bude na vodě a s likviditou to bude ještě horší, vůbec lákavá.

Současně nikdo soudný neskočí na verzi, že Musk celý plán, který měl podle jeho slov automobilce poskytnout větší svobodu jednání v dobách růstu, odpíská jen pro nesouhlas části menších akcionářů.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Co mohl Musk plánem na stažení Tesly z burzy a jeho zjevně předčasným vytrubováním do světa sledovat a co mu i automobilce, kterou vede, může zkomplikovat život.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se