Velkou část svého projevu na úvod setkání českých diplomatů věnoval předseda vlády Andrej Babiš (ANO) otázce migrace. Problém zdůraznil navzdory tomu, že podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci přichází do Evropy výrazně méně lidí než v předchozích letech. Každoroční porada velvyslanců se koná tento týden v sídle ministerstva zahraničí v Černínském paláci.

Se zdůrazňováním problému běženců ale nesouhlasí někteří odborníci. "Hysterické dělání strašáka z migrace pozici Česka spíše podkopává, a to v mnohem důležitějších oblastech, jako je evropská integrace nebo naše místo v Severoatlantické alianci," varuje politolog Vít Hloušek, vedoucí Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak komplikuje českou diplomacii to, že země nemá ministra zahraničních věcí?
  • Jaký postoj k diplomacii má Jan Hamáček, který prozatímně resort řídí?
  • Jaké Babišovy zahraničněpolitické výroky odborníci kritizují?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se