V polovině listopadu 2012 dorazil na podatelnu České národní banky (ČNB) anonymní balík. Obsahoval to, čemu se v běžné mluvě říká udání, úředním jazykem "podnět k šetření". V zásilce byl svazek dokumentů týkajících se brněnské družstevní záložny WPB Capital, včetně konkrétních úvěrů, čísel účtů, jmen a schémat finančních toků. Tím před necelými šesti lety odstartovala složitá právní bitva o téměř tři miliardy korun majetku WPB. Ani po letech není rozhodnuto a možná nejnapínavější dějství příběhu přijde v následujících týdnech.
ČNB a její odbor dohledu nad finančním trhem mají za povinnost se anonymními podněty zabývat a prověřit jejich hodnověrnost. Experti banky dokumenty o aktivitách WPB zkoumali několik měsíců a v květnu následujícího roku vydali vůči záložně takzvané předběžné opatření. Tím de facto zastavili její činnost. WPB nadále nesměla přijímat nové členy, přijímat další vklady, vyplácet podíly a ani poskytovat úvěry. Centrální banka tehdy oznámila, že k opatření sáhla "v zájmu ochrany vkladů členů záložny".
Co následovalo, bylo složité, jedenáct měsíců trvající správní řízení. Během něho pracovníci dohledu transakce WPB dál prošetřovali, vyměňovali si s vedením záložny argumenty a studovali dodatečné dokumenty i od desítek dalších firem. Nakonec ČNB učinila radikální rozhodnutí: v červnu 2014 odňala WPB licenci, a spustila tak její postupnou likvidaci. Družstvo dál smělo vykonávat jen ty činnosti, které byly nezbytné k vypořádání pohledávek a závazků. V červnu 2014 přidělil soud družstvu WPB likvidátora Jiřího Švihlu.
Hra WPB o tři miliardy
ČNB argumentuje, že licenci WPB odebrala proto, že záložna uměle navyšovala svůj kapitál a zakrývala to úvěry poskytovanými účelově založeným firmám. WPB také podle regulátora obcházela limity pro objem cenných papírů, které smí ze zákona držet. I zde sehrály svoji roli nastrčené firmy, přes které WPB nakupovala směnky.
Podle informací HN využívalo vedení WPB desítek účelově založených společností v tuzemsku i v zahraničí, kterým poskytlo v letech 2010 až 2013 úvěry nejméně za 116 milionů korun. Tyto peníze pak putovaly řetězcem transakcí zpět do záložny a budily dojem, že jde o další členské vklady vedoucích pracovníků WPB nebo společností skupiny.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte:
- Jak se k vyjadřuje k aktivitám WPB Česká národní banka.
- Co dělali zakladatelé WPB v devadesátých letech.
- Zda mají téměř tři miliardy korun, kterými byli vyplaceni klienti záložny, šanci vrátit se do státního fondu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.