Obavy lidí dát výpověď a změnit práci se v poslední době výrazně snižují. Zatímco před rokem 2015 Češi vystřídali zaměstnavatele průměrně jednou za osm let, nyní je to podle personalistů jednou za pět let. Důvodem je dobře rozjetá ekonomika s nízkou nezaměstnaností.
Za uplynulý půlrok změnilo práci 15 procent Čechů, což je zhruba o polovinu víc, než pokládají odborníci za zdravé. Další čtvrtina lidí si aktuálně novou práci buď aktivně hledá, nebo se po ní poohlíží. To je o pět procentních bodů více než v předcházejícím období. Vyplývá to z průzkumu nadnárodní personálně-poradenské společnosti Randstad, o němž informovala ČTK.
"Po klidném prázdninovém období vidíme poslední dny zesílenou aktivitu uchazečů o práci. Intenzivněji pročítají pracovní nabídky a hlásí se na jednotlivé inzerované pozice," uvedla marketingová manažerka české pobočky Randstad Alžběta Honsová. Ta předpokládá, že na podzim dojde k ještě významnějším posunům na trhu práce než na jaře. Firmy se předhánějí v tom, jak zaměstnance nalákat, zejména ty, které hledají specialisty, jichž je na trhu práce nedostatek.
Co se dočtete dál
- V článku se dále dočtete, zda v Česku měnili práci více muži, nebo ženy. V jakých oborech měnili lidé práci nejčastěji?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.